OBVINĚNÍ VICEPREMIÉRA
PRAHA/PŘEROV, 13. 2. 2007
O osudu vicepremiéra Jiřího Čunka bude rozhodovat státní zástupce, jehož důvěryhodnost je opakovaně a veřejně zpochybňována.
Jeho nadřízené to přesto nechává v klidu.
»Za největší doklad politizace kauzy považuji fakt, že byl dozorováním případu pověřen státní zástupce Radim Obst, který byl zásadní součástkou politického spolčení v proslulé kauze Vladimíra Hučína. Existují svazky dokazující, že pan Obst spolupracoval s agenty a důstojníky Státní bezpečnosti,« tvrdí senátor Jaromír Štětina, který o svých pochybách už několikrát mluvil přímo na půdě horní parlamentní komory. Jako jediný z politiků, kteří považují Čunkovo vyšetřování za spiknutí, předkládá konkrétní argumenty. Opírá se především o souvislosti a informace, které vyšly najevo při stíhání bývalého důstojníka kontrarozvědky Vladimíra Hučína. Proti jeho úplné rehabilitaci se postavil právě Obst. »Krátce po 17. listopadu 1989 jsem na střelnici nalezl dokumenty o kontaktech Radima Obsta a jeho rodičů s StB. Měly být spáleny,« uvádí Hučín, který byl loni po dlouholetém vyšetřování plně očištěn.
»Později jsem všechny získané informace zpracoval ve svých zprávách k bezpečnostním prověrkám. Prověrku zkrátka neměl dostat,« dodává Hučín.
Právě Obst, jenž je náměstkem přerovské okresní státní zástupkyně, bude v nejbližších dnech rozhodovat o stížnosti, kterou včera proti svému obvinění z korupce Čunek podal. Už v neděli vicepremiér a předseda lidovců naznačil, že pokud žalobce stížnost zamítne, začne uvažovat o rezignaci.
Senátoři pod vedením Štětiny se je již jednou pokoušeli získat svazky kontrarozvědky s krycími názvy Silon, Špunt, Dýka a Hrob, které mají pojednávat o aktivitách Obsta. Neúspěšně. Zpravodajci jim je odmítli vydat s tím, že nejsou oprávněni nahlížet do utajovaných materiálů.
»Měl by se o to zajímat i premiér. Ten jediný může požádat o materiály kontrarozvědky,« říká Štětina, jenž chce téma znovu otevřít na středečním jednání senátního výboru pro bezpečnost.
HN včera oslovily ministerstvo spravedlnosti, Nejvyšší státní zastupitelství i Vrchní zastupitelství v Olomouci. Jak všichni shodně uvedli, nikdo se tam podezřeními vyřčenými na Obstovu adresu dosud nezabýval. »Já už jsem se nechala informovat a pan Obst dokončil právnickou fakultu v roce 1992, státním zástupcem se stal o dva roky později. To už podle mne o něčem svědčí, když jej někdo obviňuje z kontaktů s StB,« reaguje Zlatuše Andělová, ostravská krajská státní zástupkyně, podle níž by se měl bránit především Obst. Toho se včera ovšem nepodařilo zastihnout, jeho přímo nadřízená, přerovská okresní žalobkyně Jana Staňkova, za ním stojí: »Všichni státní zástupci u nás splňují zákonné podmínky, které jsou pro jejich funkci dány. Nemají a ani nemohou mít pozitivní lustrační osvědčení. Tyto informace se nezakládají na pravdě.«
Pochybnosti kolem dozorujícího žalobce však nic nemění na podstatě případu. A na tom, že Čunek odhaluje informace o rodinných financích po dávkách. A navíc: stojí proti němu svědectví jeho bývalé sekretářky, která do detailu policii vylíčila převzetí půlmilionového úplatku.
***
Za doklad politizace považuji to, že dozorováním byl pověřen Radim Obst, který byl součástí spolčení v kauze Vladimíra Hučína.
Senátor Jaromír ŠTĚTINA