PRAHA – Česká společnost je dále dezintegrována neustálým vyvoláváním honů na čarodejnice, lustračním běsněním a vyhledáváním nepřátel státu. Na sobotní tiskové konferenci po 13. zasedání ÚV KSČM to řekl jeho předseda Vojtěch Filip. Označil to za vzpouru neschopných či spíše všehoschopných zakrýt vlastní činy tak, aby nebylo možné se věnovat skutečným rozhodnutím Topolánkovy pravostředové vlády.
Filip před novináři ostře kritizoval současnou trojkoalici. Zopakoval, že druhá Topolánkova vláda vnesla do české politiky kromě slabého vládnutí i »politické křupanství«. Svá špatná rozhodnutí se před veřejností snaží zakrýt protikomunistickou kampaní. »Proto se nedivíme, že nemá podporu ani třetiny občanů,« řekl. Přesto se bude snažit udržet moc co nejdéle. Komunisty znepokojuje vzrůstající míra antikomunismu v ČR. Vláda a Senát, ve kterých dominuje ODS, podle Filipa pořádají nesmyslný hon na komunisty, který zbytečně rozděluje společnost.
Příkladem takového »hledání nepřátel státu« je podle něj zřízení senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Pro její vznik a cíl má Filip pouze dvě vysvětlení -»Buď vyjadřuje pan senátor Štětina pozdní lítost nad svou minulou aktivitou a činy do roku 1989. Nebo je jejím smyslem to, aby se prokázalo, že KSČM je ústavně a zákonně kvalifikovanou stranou, která je trvalou součástí české politické scény. V tom případě ho jeho bývalí kolegové z KGB určitě pochválí, případně nepochválí. Podle toho, jaký bude zájem této bývalé služby,« podotkl.
Rozhodování o radaru by mohla doprovázet korupce
Zarazily ho také prověrky v resortu vnitra. Má pro ně jednoduché vysvětlení – je třeba rozvrátit všechny vyšetřovací týmy, které v minulém volebním období vyšetřovaly trestné činy a korupci ve špičkách tehdy opoziční, dnes vládní ODS. Ministerstvo vnitra nedávno představilo projekt »Otevřená minulost« (Haló noviny informovaly), který má zjednodušit přístup k materiálům bývalé StB. Filip Topolánkovu vládu kritizoval i v souvislosti s jednáním o umístění amerického radaru v ČR. Přidal i úvahu o možné korupci. Rozhodování o radaru by podle něj mohlo provázet uplácení, podobně jako tomu podle některých informací bylo při zakázce na poskytnutí stíhaček Gripen. KSČM si přeje, aby to bylo řádně vyšetřeno. V této souvislosti zvažuje podání návrhu na zřízení parlamentní vyšetřovací komise. »Nepochybuji o tom, že i firma Boeing vytvořila dostatečné finanční prostředky, aby ovlivnila některé z českých politiků,« uvedl Filip. Podle týdeníku Euro by měl americký radar v ČR případně budovat právě Boeing. Filip připomněl, že poslanci za KSČM už předložili k projednání v parlamentu návrhy ústavních zákonů o obecném a také o speciálním referendu pouze k umístění prvků americké protiraketové obrany na území ČR. »Ukáže se, jak na to budou vládní strany reagovat. Nejzajímavější jistě bude postoj Strany zelených,« dodal.
KSČM odmítá další Mnichovy
Předseda ÚV KSČM zástupce médií rovněž informoval o tom, že ústřední výbor odmítl plán na uspořádání statutu pro srbskou oblast Kosova a Metochije, se kterým přišel zmocněnec generálního tajemníka OSN Marrti Ahtisaari. »KSČM stojí na straně práva a z toho plynoucí podpory kontinuity srbské státnosti v její celistvosti,« uvedl ústřední výbor ve svém stanovisku (celé přinášíme na jiném místě). Filip zdůraznil, že KSČM se nesmíří s tím, že jakákoli jiná moc podpoří rozbíjení státu zvenku tím, že napadne jeho suverénní území, pokusí se tam vyvolat nepokoje. »A pak jakými postupy odebere území státu, které mu po léta historicky náleželo,« dodal a zmínil paralelu s Mnichovem 1938.
Foto popis| Zleva Monika Hoření, Vojtěch Filip, Ivana Levá a Václav Homolka
Foto autor| FOTO – Faló noviny/Jiří RŮŽIČKA