BRNO – Za demokratický stát a sociální jistoty demonstrovalo včera dva a půl tisíce Brňanů před Janáčkovým divadlem. I když je za rohem dráždili antikomunistickou propagandou Mladí konzervativci a v okolí se potulovali příznivci neonacistického pochodu Brnem, účastníci levicové manifestace dali na srozuměnou, že spolu s poctivými prostými a neprivilegovanými lidmi se nedají pány Štětinou, Mejstříkem aj. zmanipulovat a vytlačit na okraj společnosti.
Předseda brněnských komunistů Jan Satoria připomněl 9. květen 1945, kdy se završilo osvobození naší vlasti od fašismu Rudou armádou a spojeneckými vojsky. Též Svátek práce, který Brňané letos neslaví tradičně v pisáreckém parku před sportovním areálem Univerzity obrany, nýbrž před Janáčkovým divadlem. To proto, že Univerzita obrany sdělila brněnským komunistům, že »armáda jako apolitická složka ČR nemůže tento prostor KSČM poskytnout«. Tím nové vedení univerzity zřejmě neuznává jasně definované vojensko-politické aspekty NATO, jehož se snaží být součástí. Satoria ve svém vystoupení zdůraznil, že »práci, která lidem v Jihomoravském kraji i Brně poskytovala ekonomickou svobodu, dávala jim uspokojení a smysl života, dnes není možné zajistit. Většina prosperujících podniků všech odvětví byla cíleně zlikvidována. Průmyslové zóny jsou směšným pokusem o snížení zaměstnanosti.«
Zároveň ujpozornil, že i zdraví lidí se stává zbožím, podřízeným zákonům trhu. »Svědčí o tom nynější racionalizace brněnských lůžkových zařízení, převedení nemocnic na akciové společnosti i záměr ministra Julínka zrušit unikátní zdravotnické zařízení v centru Brna – Úrazovou nemocnici. Prostřednictvím našich zastupitelů bude nutné tvrdě se postavit proti tomuto dlouhodobě připravovanému záměru,« podtrhl předseda MěV KSČM.
Místopředseda ÚV KSČM Čeněk Milota upozornil Brňany, že ve státě 17 let po listopadu 1989 chce půl milionu lidí bez místa pracovat, avšak práci nenachází, zatímco zde je stovka miliardářů a ještě více milionářů. Konstatoval, že reformy veřejných financí, zdravotnictví a dalších úseků pod taktovkou ODS a Modré šance jsou podvodem na lidi s cílem zvýšit zisky pro bohaté. Stejně tak snaha privatizovat nemocnice i navýšit ceny léků, které už vzrostly za poslední roky na desetinásobek, i když nemocnost lidí větší není. Milota proto vyzval veřejnost, aby všemožně bránila uplatnění asociálních reforem ODS. Podobné reformy už hořce zakusili občané na Slovensku, podotkl. Ke společnému úsilí vyzval i sociální demokraty, i když KSČM má ve svém programu mnohem více než ČSSD vybudování sociálně spravedlivějšího státu.
Milota též odmítl záměr stavět v ČR vojenský radar USA, jako možný terč odvetných opatření, a podpořil kampaň za vyhlášení referenda k radaru. Stejnou myšlenku podpořil např. předseda občanského klubu Komunistický svaz mládeže Pro Brno David Pazdera. Informoval, že i do brněnského občanského hnutí Ne základnám se dostal antikomunismus. Toto hnutí odmítlo převzít petice s největším množstvím podpisů občanů od mladých komunistů. Nelogicky prý proto, že nechce být spojováno s politickou silou. Pazdera zdůraznil, že politická pravice a levice chápe zcela jinak i solidární pomoc potřebným. Např. zatímco pravicoví vůdci vyšlou někomu na pomoc své vojenské jednotky, třeba Fidel Castro tam posílá na pomoc své lékaře a učitele.
Zvrácenost současného kapitalistického systému i protesty prostých lidí připomněli např. delegát KV KSS z Bratislavy, zástupkyně LKŽ Dobromysl a další řečníci.
Foto autor| FOTO – Tibor DÁVID