Praha 13. června (ČTK) – Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) podrobně prozkoumá dokumenty tajné služby, ve kterých mají být podle bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína informace potvrzující, že státní zástupce Radim Obst měl kontakty na komunistickou tajnou bezpečnost. Po dnešní jednání komise s Hučínem to novinářům sdělil její předseda Jeroným Tejc (ČSSD).
„Budeme dále šetřit ve spisech, zda to je pravda,“ řekl. Na konečné stanovisko, zda jsou informace, které dnes Hučín společně s dalším bývalým pracovníkem BIS Petrem Částečkou komisi předal, pravdivé, je ale podle Tejce příliš brzo.
Obst, který dozoroval případ vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), měl podle Hučína neoprávněně získat bezpečnostní prověrku, na kterou prý právě kvůli stykům s StB neměl nárok. Podle Hučína za to nese trestně právní odpovědnost ředitel BIS Jiří Lang. „Mám za to, že tento člověk si je vědom své trestněprávní odpovědnosti za to, že zamlčoval určité indicie a informace, které jasně ukazují, že by státní zástupce Radim Obst neměl sedět na svém místě,“ uvedl Hučín. Podle něj byly prověrky „účelově manipulovány tak, aby potom byli tito lidé využiti pro různé kauzy“.
Obstovu účast na vyšetřování Čunkovy korupční kauzy kritizoval i senátor Jaromír Štětina(za Stranu zelených). Hučín podle Štětiny zachránil dokumenty, které údajně dokazují vazby Obsta a jeho rodičů na StB. Skutečnost, že dozorem nad Čunkovovým případem byl pověřen Obst, je podle senátora důkazem politického pozadí kauzy. Žalobce se vůči těmto výrokům ohradil a zvažuje proti Štětinovi právní kroky.
Ředitel BIS Jiří Lang sice již před několika týdny komisi o obsahu spisů, kde se mají kompromitující informace o Obstovy nacházet, informoval. Podle Tejce, ale komise neměla dost času tyto údaje podrobně prozkoumat a proto se bude spisy zabývat podrobněji patrně už v příštím týdnu. „Budeme zkoumat pouze spisy, které jsou uzavřené a skončené,“ uvedl Tejc. Podle zákona poslanci do neuzavřených spisů BIS nemohou nahlížet. Hučín řekl, že s Částečkou předložili komisi indicie, kde by měla hledat důkazy. „Je na nich (poslancích), jestli se dostanou až k meritu věci. Lang a jeho skvadra cítí tu trestně právní odpovědnost a budou dělat všechno proto, aby mlžili,“ dodal Hučín.
Informace o údajné spolupráci Obsta s StB se objevila už na začátku února při jednání horní komory o vydání Čunka k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. Nejvyšší státní zastupitelství Čunkův případ minulý týden Obstovi odebralo a přidělilo ho státnímu zástupci z Jihlavy. Důvodem byla údajně procesní chyba, kterou se případ nesprávně dostal k Obstovi.
sta mhm mal
ner rot