Štětina se odvolával na bývalé příslušníky Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína a Petra Částečku.
Důkazy pro jejich tvrzení měly být údajně ve svazcích Silon, Dýka, Hrob a Špunt, uložených v archivech BIS. Na konci června proto poslanci ze sněmovní komise tyto materiály přímo v sídle BIS prozkoumali. Případem se poslanci zabývali téměř tři měsíce a vyslechli všechny zúčastněné osoby.
Závěr šetření Obsta nepřekvapil. „Od začátku jsem to tvrdil a očekával jsem, že to tak skončí. Dále se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl žalobce ČTK.
BIS je stát ve státě, tvrdí Hučín
Se závěry šetření však nesouhlasí Vladimír Hučín, který zpochybnil už samu kompetentnost komise. Poslanci jsou podle něj pouze kašpárci v rukou BIS, kterou Hučín označil za stát ve státě.
„Když jsem se s poslanci z komise setkal, měl jsem dojem, že tam jsou náhodou. Neznají ani základní terminologii tajných služeb a zkoumají jen to, co jim předloží BIS. A ta by si pod sebou větev dobrovolně nepodřízla,“ řekl iDNES.cz Hučín.
Stejně se na závěry komise dívá i senátor Štětina. „Svědčí to o tom, že parlament nekontroluje tajnou službu, nýbrž je to právě naopak,“ řekl iDNES.cz senátor, podle něhož poslanci nedostali od BIS všechny relevantní materiály.
Oba by svá tvrzení chtěli prokázat u soudu, který by mohl eventuálně vyvolat Obst žalobou pro pomluvu. Štětina je navíc ochoten požádat v takovém případě senát o zbavení imunity. „Ředitel BIS Jiří Lang by musel vypovídat a informace ze spisů by se dostaly na světlo. Odkrylo by to skutečnou roli BIS,“ dodal senátor.
Pokud k soudnímu řízení nedojde, je Hučín rozhodnutý zorganizovat další protestní akce.
Tajná služba obvinění Štětiny i Hučína odmítá. „Pokud by tomu tak bylo, pak by BIS lhala a účelově ovlivňovala práci kontrolní parlamentní komise a proti takovému prohlášení se tvrdě ohrazujeme a považujeme jej za
nehorázné,“ řekl mluvčí služby Jan Šubert. Členové komise prý dostali všechny dokumenty, o které požádali.
Čunek v rukou spravedlnosti
Spekulace o spolupráci Obsta s StB se objevily v politicky vypjatém období na začátku února. Senát tehdy rozhodoval o vydání šéfa lidovců Jiřího Čunka k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. – více zde
Podle senátora Štětiny, který patřil k nejhlasitějším odpůrcům vydání, mělo obvinění Čunka z korupce politické pozadí. – více zde
V červnu Nejvyšší státní zastupitelství Obsta z kauzy Čunek stáhlo a případ předalo Arifu Salichovi. Ten stíhání lidoveckého šéfa zastavil.