Rozhovor Haló novin s poslankyní Zuzkou Bebarovou-Rujbrovou (KSČM), předsedkyní sněmovního petičního výboru
* * Senát ve středu vyslyšel prosby Martina Mejstříka (za Cestu změny) a odsouhlasil novelu zákona o státních svátcích. Z kalendáře by se měl ze seznamu významných dnů vymazat MDŽ, který by měl být nahrazen Svátkem matek, coby novým státním svátkem. Co o těchto aktivitách senátora soudíte?
Jde o opakovaný pokus zrušit tradiční svátky, který v minulosti v Poslanecké sněmovně neprošel a já věřím, že to tak bude i tentokrát. Nejlepší odpovědí na podobné aktivity je podle mně například zvyšující se zájem lidí o Mezinárodní den žen. V žádném případě se nedá říct, že by ho slavili pouze komunisté. Pokud jde o zavedení Svátku matek, mám za to, že si plně vystačíme s MDŽ. Samozřejmě nemám nic proti matkám, ale ne každé ženě je dáno být matkou a myslím si, že v tom obecnějším pojmu žena se i matka najde.
* * Mezi významnými dny bychom neměli najít ani Den rodin či Den vzdělanosti. Ten sice prošel na návrh KSČM a ČSSD, ale má odkazovat na rok 1348, kdy Karel IV. vydal zakládací listinu pražské univerzity. Svátek práce bychom měli nově slavit jako Svátek jara a práce…
Osobně jsem přesvědčena, že návrhy sledují především zviditelnění jejich předkladatelů a ve skutečnosti žádný efekt nemají. Stačí se podívat, jak některé svátky, které byly zavedeny v posledních deseti nebo patnácti letech, lidé využívají jako chvíle volna a nemají přitom potřebu něco slavit. V mnoha případech často ani nevědí, proč to volno vlastně je. Pokud jde o První máj, platí to samé jako u MDŽ. Ani v tomto případu se nedá říct, že by ho slavili jen komunisté. Svědčí o tom fakt, že při oslavách Svátku práce na náměstích v posledních letech přibyly stovky lidí a rovněž se nejedná pouze o členy KSČM.
* * Aktivity komunistobijců Mejstříka a Štětiny však změnou státních svátků neskončily. V horní parlamentní komoře uspěli také s novelou trestního zákona, která zakazuje propagaci nacismu, ale i komunismu a komunistických symbolů.
Rovněž nejde o první návrh tohoto druhu, nemluvě o tom, že už v současném trestním zákoně fakticky tato možnost přes odpor komunistických poslanců a senátorů zakotvena do jisté míry je.
(Pokračování na str. 3)
Rozhodnutí senátorů je útěkem…
(Dokončení ze str. 1)
Antikomunismus ale je hlavním tématem senátorů Štětiny a Mejstříka. Ti na komunismus reagují stejně jako býk na červený hadr. Takže ani tato jejich aktivita mě nepřekvapuje, ale podobně jako u předchozího návrhu nevěřím, že by novela měla šanci na přijetí v Poslanecké sněmovně.
* * Sněmovna sice podobný návrh už v roce 2005 zamítla, tehdy však měli poslanci KSČM a ČSSD ve dvousetčlenné dolní komoře většinu. Dnes je ta situace přece jen jiná.
Pokud se bude rozhodovat politicky, tak máte pravdu. Já ale věřím, že tady přijdou na řadu i legislativní námitky a že ani vláda nedoporučí přijetí tohoto návrhu.
* * Senátoři měli projednávat také vládní reformu veřejných financí. Říkám měli, protože senátor ODS Jiří Oberfalzer uspěl s návrhem, aby horní komora schválila vládní reformu financí bez rozpravy. Co soudíte o takovém postupu?
Senát samozřejmě může rozhodnout, že se předlohou nebude zabývat tak, jak se to stalo i v tomto případě. Možná je takový způsob pro Senát pohodlnější, ale v každém případě to je pohodlnější zejména pro ty senátory, kteří jsou stranicky vázáni zvednout ruku pro něco, s čím ani sami nemohou být zcela ztotožněni. Takže je to do jisté míry únik od odpovědnosti.
Foto popis|