PRAHA – Vláda schválila návrh státního rozpočtu s deficitem 71 miliard korun. Domácí i zahraniční komentátoři se shodují, že tento rozpočet zatím neukazuje na odstraňování rychle rostoucí zadluženosti České republiky. Právě tento problemtaický rozpočet byl stěžejním tématem duelu v Nedělní partii televize Prima mezi místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předsedou ÚV KSČM Vojtěchem Filipem a ministrem financí ČR Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL).
Na otázku moderátora Petra Šimůnka, kdo na takovém špatném rozpočtu vydělá nebo prodělá, Kalousek svým typickým způsobem uvedl, že prý na něm vydělá budoucnost. Neboť je to »první krok ke stabilizaci veřejných rozpočtů, ke snižování deficitu, který se obludně rozevíral, byť částka 71 miliard je stále velmi vysoký deficit,« musel přiznat ministr. Přitom si fandil, že v dalších dvou letech bude pokračovat další snižování schodku, což prý umožnil balík schválených reformních zákonů. »Balík sám o sobě stačí, abychom udrželi deficit do roku 2010 pod třemi procenty, ale k dlouhodobé stabilizaci nestačí. K té musíme provést zásadní reformy v penzijním i zdravotním systému,« dodal. »Pokud je neuděláme, proděláme všichni.«
Vojtěch Filip však byl zcela opačného názoru. Na rozpočtu podle něho totiž prodělají zejména rodiny s nízkými a středními příjmy. Reformní balíček, chválený ministrem, označil jako deformu, neboť nestabilizuje veřejné finance.
Pokud budou mít lidé méně peněz, tak nebudou mít za co nakupovat, což se projeví ve snížené koupěschopnosti obyvatel republiky. »To zastaví hospodářský růst samo o sobě a v tomto ohledu státní rozpočet zanedbává dál podporu vědy, školství, průmyslu, obchodu. Nedostatek financí pocítí obce. Ministerstvo financí počítá v tomto schodku právě s příliš optimistickými příjmy,« řekl krutou pravdu Filip.
S Kalouskem se neshodl na zamýšlené privatizaci Letiště Ruzyně, ČSA a českobudějovického pivovaru Budvar v hodnotě desítek miliard korun. Filip tyto privatizace označil za špatný krok. Podle něho Letiště Praha je velmi výdělečný podnik, jehož výnosy v roce 2006 činily přes pět miliard korun a každoročně se zvýšily o více než 600 milionů. Přitom hrubý zisk představoval 1,3 miliardy korun. A cena letiště poroste, pokud se dokončí projekt spojení centra Prahy s letištěm. Kalousek marnotratně prohlásil, že je »principiálně pro privatizaci veškerého státního majetku, který nemá strategický význam. Takže i všechny pivovary z mého pohledu mají být privátní, tedy i Budvar, ale jedině za podmínky, že bude stoprocentně ochráněna značka.«
Debata v Nedělní partii se také stočila k verdiktu v Senátu, který podpořil novelu zákona, která by zakázala nejen propagaci nacismu, ale i komunistického hnutí a komunistických symbolů, jako jsou srp a kladivo a pěticípá rudá hvězda. Za jejich veřejné užívání by hrozilo vězení. KSČM má ale přitom 80 tisíc členů a téměř jeden milion sympatizantů. Budou kriminalizováni za to, že věří ideálům sociálně spravedlivé společnosti, ptal se senátor Vlastimil Balín. Filip v televizní debatě řekl, že chystanou novelu zákona považuje »za velmi hloupý nápad, který je protiústavní! Nakonec něco podobného vzniklo v roce 1991 a tehdejší Ústavní soud České a Slovenské federativní republiky rozhodl, že takový krok je neústavní. Ptám se, jestli navrhovatelé už požádali například sousední Rakousko, aby zakrylo na své orlici srp a kladivo, které jsou součástí jeho státního znaku? Jestli se bavili v Evropské unii, jak budou oslovovat komunistické představitele, kteří vládnou na Kypru, v Itálii a podobně. Jsem přesvědčen, že je to úplný nesmysl!«
Kalousek v sobě opět nezapřel ledví jezuity. Pitomý návrh senátorů prý má svou logiku. Přístup by měl být naprosto rovnocenný jak k hákovému kříži, tak i k rudé hvězdě. Míra těch zločinů je prý také srovnatelná. Ale pochybuje, že novela zákona by byla schválena. Stejně by podle Kalouska nezabránila mnohem složitějšímu problému, než jsou symboly: »bolševickému způsobu přemýšlení napříč politickým spektrem«, zaperlil a zároveň se po tomto výroku pobaveně zasmál, jaký že je povedený vtipálek. »To je problém na generace a nikoliv na jeden zákon o symbolech.«
Na dotaz moderátora přiznal, že by přesto pro takový zvrhlý zákon pravděpodobně hlasoval v parlamentu. Filip poté připomněl, že rudou hvězdu má ve svých symbolech nejen komunistické hnutí, ale řada dalších hnutí, například i sportovní klub Slavia Praha. Oba navrhovatelé zákona si léčí svou minulost. Jak už členství v KSČ pana Štětiny, tak i radikální svazácké hnutí, představované panem Mejstříkem. Místo kupování odpustků by se oba měli zamyslet především sami na sebou, doporučil jim místopředseda Poslanecké sněmovny.