Senátor Jaromír Štětina proti básníkovi a novináři Karlu Sýsovi o tom, co by přinesl zákaz komunistických symbolů.
* Co všechno jsou podle vás komunistické symboly? A jaký k nim máte vztah?
KS
Jsou to symboly práce. I notoričtí pravičáci pořád ještě jedí chleba upečený z požatého obilí a kosu na komunisty naklepávají kladivem. Já pracuju rád. Co se týče pěticípé hvězdy, ta svítí i na americký lid, pravda – bíle. Ale i to je symbolické!
JŠ
Komunistické symboly jsou srp a kladivo a pěticípá rudá hvězda. Nacistické: hákový kříž, symbol SS, šipkový kříž a hajlování. Vztah k nim mám stejný: v jejich jménu zahynuly desítky milionů lidí a slušní lidé je neužívají. Už z úcty k těm mrtvým.
Jak se navrhovaný zákaz symbolů komunismu projeví v životě lidí?
KS
Navenek nijak – lidi dnes už mají strach, ale doma se budou chechtat. Ostatně se brzy začnou zabývat jiným problémem: jak přežít ve společnosti predátorů (nikoli však filmových).
JŠ
Budou se moci považovat za členy zdravé a demokratické společnosti.
Myslíte si, že je správné stavět na roveň symboly socialismu a fašismu? Přes řadu shod jsou tato hnutí velmi odlišná…
KS
Shody mezi fašismem a současným bažením po imperiální světovládě jsou vskutku zarážející. Nadčlověk opravdu nemá daleko k supermanovi. Nebýt socialismu, stal by se svět krvavým biftekem pro jednu tlamu už před devadesáti lety.
JŠ
V zákoně se nehovoří ani o socialismu, ani o fašismu. Mluví se o komunismu a nacismu. Tato hnutí mají jednu velmi zásadní shodu: chtějí dosáhnout svých cílů násilím, což odporuje demokratickým principům.
Pokud by došlo i k postavení řádně zvolené komunistické strany mimo zákon, nebylo by to omezení demokracie?
KS
Ani ne; demokracie, stejně jako suverenita, humanita, solidarita a další atributy lidství jsou přece už dnes krajně omezené a přísně výběrové. Proti tomu je Brežněvova „omezená suverenita“, jež svého času vzbudila tolik pokryteckého rozruchu, jen dětskou hračkou.
JŠ
Naopak. KSČM porušuje článek 5 ústavy, kde se říká: Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném zvyku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů. KSČM nikdy násilí neodmítla a neodmítá. Základním pilířem pro její činnost je stále marxismus a leninismus, jejichž podstatou je násilný teror. Řádně volené strany se v demokraciích i u nás rozpouštějí běžně, pokud porušují zákon. Proč by měla mít některá strana pardon?
Nepřešli by v případě zákazu komunisté jen do jiné strany?
Myslím, že by se tam nevešli. Ostatní strany jsou totiž už plné „komunistů“!
Přešli by do různých stran. Včetně těch neonacistických. V případě, že by se chtěli přejmenovat, museli by se znovu registrovat. Pochybuji, že by ministerstvo vnitra zopakovalo svou dřívější chybu a že by zaregistrovalo stranu s protiústavním programem.
Foto popis|