Praha/Přerov – ČSSD si objednala kauzu Hučín. Senátor Jaromír Štětina (nez. za SZ, Praha) zveřejnil, že žalobci, policie a další orgány na severní Moravě pracovali na politickou objednávku.
Politik zveřejnil, že má důkazy o tom, že případ bývalého důstojníka BIS a antikomunisty Vladimíra Hučína byl vykonstruovaný na základě politického zadání. Stejné orgány nedávno šetřily případ vicepremiéra Jiřího Čunka.
Přímý pokyn vlády ČSSD
„Společný tým Bezpečnostní informační služby, okresního státního zastupitelství a okresní policie na přímý pokyn tehdejší sociálně demokratické vlády rozpracoval rozsáhlou diskreditační kampaň, která měla Vladimíra Hučína kriminalizovat a zničit,“ uvedl Štětina.
Hučínem se zabývala vláda ČSSD
„Byl vyslýchán v kleci ve sklepě pankrácké věznice. Šikanován věčnými předvoláními a domovními prohlídkami. Vláčen tiskem a veřejně policií označován za zločince, bez ohledu na presumpci neviny. Ač nevinen, byl takřka rok držen ve vyšetřovací vazbě,“ připomněl senátor.
Důkazy o zadání jsou podle senátora ve svazcích, které drží BIS.
Komise celé svazky neviděla
Štětina už několikrát žádal parlamentní komisi pro kontrolu BIS, aby prověřila konkrétní svazky. Ty by měly podle něj například dokazovat vazby přerovského žalobce Radima Obsta na StB a neoprávněné vydání jeho bezpečnostní prověrky. Obst dozoroval vyšetřování případu korupce vicepremiéra Jiřího Čunka.
Komise ale došla k závěru, že Obst nebyl komunistickou tajnou službou ovlivněn a prověrku získal oprávněně. Senátor míní, že buď poslanci svazky nečetli celé a tajná služba jim pouze dodala vybrané informace. A nebo se v nich špatně orientují.
Nejnověji senátor žádá, aby poslanci z komise zjistili, jakým způsobem se podílela BIS na konstrukci falešných obvinění Vladimíra Hučína.
„Tato komise může zjišťovat, zda BIS porušuje zákon. Může nahlížet do utajených relevantních svazků, na něž jsem komisi upozornil,“ řekl Štětina. Komise se však dosud nesešla, aby se problémem zabývala a senátora vyslechla.
Státní zástupce Obst dozoroval také případ vicepremiéra Jiřího Čunkavětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz
Svazky ukáží, jak to bylo
Sama existence svazků podle senátora stojí i za vězněním Hučína, který některé z nich ještě jako zaměstnanec BIS sepsal.
Svazky je možné podle Štětiny rozdělit do dvou skupin. První skupina: svazky BIS s krycími jmény Silon, Špunt, Dýka, Hrob, Lípa a další. Autory jsou Hučín a jeho bývalý nadřízený Petr Částečka.
Vladimír Hučín se v devadesátých letech zabýval především sledováním levicového extremismu na severní Moravě. Svazky podle Štětiny obsahují důkazy o protiprávním poskytování bezpečnostních prověrek a o stycích KSČM a ČSSD na severní Moravě s nomenklaturními představiteli bývalého režimu, včetně pracovníků StB.
„Obecně řečeno obsah těchto svazků byl příčinou rozhodnutí odstranit Vladimíra Hučína,“ míní Štětina.
Druhá skupina svazků: Twist, Uhlí, Seliko. Tyto svazky vypovídají o součinnosti BIS s přerovským státním zastupitelstvím a přerovskou policií za účelem kriminalizace Vladimíra Hučína. Jejich jména jsou známá ze zasedání soudů s Vladimírem Hučínem.
Čunek a Hučín, podobné
Štětina dává případ Hučín do souvislosti s kauzou lidoveckého předsedy Jiřího Čunka.
„Považuji za znepokojující, že tytéž orgány činné v trestním řízení, které se pokoušely ve spolupráci se sociálně demokratickými špičkami kriminalizovat Vladimíra Hučína, řadu měsíců šetřily případ údajného úplatku, který měl přijmout vsetínský starosta Jiří Čunek. Svou dlouhodobostí, únikem informací ze spisů a dehonestační intenzitou jsou si obě kauzy podobné,“ řekl Štětina.