Praha 12. listopadu (ČTK) – Bezpečnostní informační služba (BIS) na přímý pokyn vlády ČSSD před osmi lety rozpracovala podle senátora Jaromíra Štětiny diskreditační kampaň s cílem zničit bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Štětina to dnes řekl novinářům s tím, že důvodem byly informace o stycích ČSSD s představiteli bývalého režimu a jeho tajné policie, které Hučín shromažďoval. Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc označil senátorovo vystoupení za spíše úsměvné, sama BIS označila senátorovatvrzení za lživá.
Štětina uvedl, že „společný tým BIS, okresního státního zastupitelství a okresní policie na přímý pokyn tehdejší sociálnědemokratické vlády rozpracoval rozsáhlou diskreditační kampaň, která měla Vladimíra Hučína kriminalizovat a zničit“. BIS spolupracovala s přerovským státním zastupitelstvím a policií, které tak pracovaly na politickou objednávku, dodal.
„Důrazně odmítáme, že bychom kdykoli pracovali na politickou objednávku a ovlivňovali práci orgánů činných v trestním řízení,“ řekl dnes ČTK mluvčí tajné služby Jan Šubert. „Proti obviněním vzneseným na adresu BIS se tvrdě ohrazujme. Jde o nehoráznou lež,“ dodal Šubert.
Senátor podotkl, že se Hučín v rámci BIS zabýval sledováním levicového extremismu a shromažďoval důkazy o stycích ČSSD a KSČM na severní Moravě s představiteli bývalého režimu a jeho tajné policie – StB. Jako slibovaný důkaz pro svá tvrzení promítl vyjádření soudce ostravského krajského soudu Antona Bucheně, který loni při osvobozujícím rozsudku v Hučínově případu uvedl, že jednáním bývalého důstojníka BIS se zabývala i vláda a ředitel BIS dostal přímo úkoly situaci řešit.
„Nepochybně nějaký příslušný odbor BIS se tím (činností Hučína) zabýval a shromažďoval tyto poznatky a jsou zde k dispozici soudu. Takže ta činnost se monitorovala. Nicméně s tímto byla vyslovena nespokojenost, jak jsem konstatoval, až od nejvyšších vládních činitelů přes ředitele BIS, a situace taky byla řešena,“ uvedl na videozáznamu Bucheň.
Tejc to ale za důkaz nepovažuje. „V tomto případě skutečně žádné důkazy předloženy nebyly,“ uvedl v České televizi. Vláda má právo BIS úkolovat. Podle Tejce jde Štětinovi o pokračování jeho „svaté války s přerovským státním zastupitelstvím a také možná o pomstu za pana Hučína“. Tejc už minulý týden ČTK řekl, že jeho komise se se Štětinou sejde v příštích týdnech. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ještě před Štětinovou tiskovou konferencí řekl, že senátor nemůže mít o údajném vměšování ČSSD žádné relevantní důkazy. „Jsou to jen konstrukce. Myslím, že každý vidí, jak ty věci jsou,“ řekl na dotaz novinářů Parobek.
Hučín novinářům řekl, že o činnosti proti němu vypovídají svazky BIS s názvy Uhlí, Twist a Seliko, které by měly být zveřejněny. BIS podle Hučína spolupracovala i s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jeho odcházející šéf Jan Kubice prý „neustále podněcoval, že jsem pachatelem několika bombových útoků a že zveličuji extremismus v ČR“, uvedl Hučín. Podotkl, že proti němu svědčil také sledovaný levicový extremista, který měl co do činění s bývalým poslancem ČSSD Miroslavem Kapounem. Hučín také zopakoval, že přerovský žalobce Radim Obst získal podvodem bezpečnostní prověrku, neboť byl napojen „na osoby z bývalého vedení Státní bezpečnosti“.
Štětina označil za znepokojující, že právě přerovská policie a státní zástupce měsíce šetřili případ předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, který čelí obvinění z přijetí úplatku. Důkazy o tom, že by za tím stála ČSSD, ale nemá.
Bývalý Hučínův nadřízený Petr Částečka řekl, že rok před zadržením Hučína mu šéf odboru vnitřní bezpečnosti BIS nařídil, aby činnost tohoto bývalého důstojníka tajné služby ukončil. Když to odmítl, do půl roku jako ředitel teritoriálního odboru BIS v Olomouci skončil. Hučín čelil obžalobě z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit.
mhm hj vjk pba