Horní komora parlamentu vede spor s ministry o poskytování informací
Vztahy mezi vládou a Senátem jsou čím dál napjatější. Po ministru zdravotnictví Rathovi se odmítl zpovídat senátorům i ministr vnitra Bublan a premiér Paroubek. Senátoři to považují za pohrdání parlamentní demokracií.
Praha – Ministr zdravotnictví David Rath (za ČSSD) byl v devítileté historii senátu prvním politikem, který se odmítl dostavit na jednání některé z komor parlamentu. Před koncem roku senátoři žádali informaci o Všeobecné zdravotní pojišťovně. „Za situace, kdy klíčový výbor Senátu jednal o tomto bodě zcela neobjektivním způsobem, nelze k tomuto bodu očekávat mou účast na schůzi pléna komory,“ odpověděl jim nejdřív Rath. Jednání bylo podle něj neobjektivní, neboť někteří senátoři, zejména z řad ODS, preferovali spíše „své partikulární politické zájmy“. Později, když byl na schůzi Senátu přítomen, jakmile přišla řeč na VZP, okamžitě jednací sál opustil.
Senátoři si na chování Ratha stěžovali premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) a žádali nápravu. Teď se dočkali jasné odpovědi. Sociálnědemokratická vláda se prostě pravicovému Senátu zpovídat nebude. To je závěr dvou dopisů, které dostali členové horní komory od ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) a premiéra Paroubka.
Senátoři chtěli vědět, kdo a jak byl potrestán za nepřiměřený policejní zásah proti loňské technoparty CzechTek. S první verzí odpovědi nebyli spokojeni, proto vyzvali Bublana a Paroubka, aby jim do konce loňského roku předložili podrobnější zprávu. Dočkali se jen dvou dopisů, v nichž se oba členové vlády odvolávají na jednací řád Senátu a ústavu. „Vláda je kontrolována Poslaneckou sněmovnou, nikoli Senátem,“ vysvětlil Bublan, proč už Senátu další informace nedá. „Vláda v této věci podle mého názoru dostatečně informovala obě komory parlamentu a věc považuji za vyřízenou,“ odpověděl zase premiér.
Senátor Jaromír Štětina (Zelení) považuje reakci kabinetu za vrchol nezdvořilosti, šéf druhé komory Přemysl Sobotka (ODS) dokonce za pohrdání parlamentní demokracií. „Je mi to líto. Dosavadní zvyklosti byly jiné,“ míní místopředseda horní komory Edvard Outrata (Klub otevřené demokracie). „Na dopisy budeme rozhodně reagovat, není možné, aby byly takové kauzy házeny pod stůl,“ řekl Sobotka.
I odborníci na ústavní právo však potvrzují, že Senát nemá kontrolní a vyšetřovací pravomoci vůči vládě. „To je svěřeno jen Poslanecké sněmovně. Ale praxe se může vyvíjet různě. Určitá zdvořilost a korektnost by být měly, a zatím se ve vztazích mezi kabinetem a horní komorou uplatňovaly,“ míní Jan Filip z katedry ústavního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pokud však senátoři zdůvodní, že informace potřebují ke své zákonodárné činnosti, měla by jim vláda podle Filipa vyhovět.
Kdo odmítl podat senátorům informace
* ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) k Všeobecné zdravotní pojišťovně * ministr vnitra František Bublan (ČSSD) a premiér Jiří Paroubek (ČSSD) – k výsledkům vyšetřování CzechTeku
Region| Střední Čechy
Publikováno| Boleslavský deník; Politika a události; 05
Publikováno| Benešovský deník; Politika a události; 05
Publikováno| Kladenský deník; Politika a události; 05
Publikováno| Berounský deník; Politika a události; 05
Publikováno| Kolínský deník; Politika a události; 05
Publikováno| Kutnohorský deník; Politika a události; 05
Publikováno| Mělnický deník; Politika a události; 05
Publikováno| Nymburský deník; Politika a události; 05
Publikováno| Příbramský deník; Politika a události; 05
Publikováno| Rakovnický deník; Politika a události; 05