PRAHA 11. ledna (ČTK) – Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang považuje za chybu, že po teroristických útocích na USA v září roku 2001 nebyly českým tajným službám rozšířeny pravomoci a zvýšen rozpočet. Lang na to poukázal při dnešním slyšení před senátory ze zahraničního výboru. Senátoři jeho výhrady vyslechli, stanovisko k nim ale nezaujali. V nejbližších týdnech by se měli sejít ještě jednou, ale to již na neveřejném jednání.
Lang dnes naznačil, že partnerské tajné služby mají oproti BIS výhodu například v tom, že nezbytné formality při nasazení telefonních odposlechů trvají jen několik málo minut. Česká legislativa však podle něj těmito procedurami stráví hodiny. Prohlásil také, že se po teroristických útocích na USA sice nasadil velký počet lidí na boj s terorismem, ale noví lidé nebyli přijati. „Jsou to spojité nádoby, museli jsme je vzít jinde,“ prohlásil. Mezi oslabené oblasti patří podle něj například kontrašpionáž a praní špinavých peněz.
Dotazy senátorů ale dnes směřovaly především na problematiku politického extremismu, činnost důstojníků BIS, kteří byli v minulosti školeni KGB a pracovali pro StB, a odložení několika svazků, které se věnovaly levicovému extremismu.
V případě pracovníků služby s minulostí sahající do komunistického režimu Lang připomněl usnesení sněmovní komise pro kontrolu BIS, která v září konstatovala, že jejich působení nepředstavuje pro stát bezpečnostní riziko.
Širší debata se rozvinula u problematiky odložených svazků týkajících se levicového extremismu. Senátor Jaromír Štětina poznamenal, že podle jeho informací bylo v roce 2000 odloženo do archivu několik rozpracovaných svazků, které se vztahovaly například k rozkradení skladu zbraní Lidových milicí po listopadové revoluci a činnosti Komunistického svazu mládeže. Lang k tomu poznamenal, že o této problematice nechce hovořit na veřejném jednání. Komunistickému svazu mládeže ministerstvo vnitra hrozí rozpuštěním, pokud nezanechá politické činnosti.
S informacemi o svazcích se senátorům na dnešním jednání nabídl bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín. Žalobkyně Hučína vinila ze šesti trestných činů za jeho činnost v 90. letech, kdy byl v aktivní službě. Hučín se domnívá, že se stal nepohodlným především proto, že poukazoval právě na prorůstání vlivu komunistů do vysoké státní sféry.
Lang upozornil, že pokud bude Hučín hovořit o svazcích, tak jde o porušení zákona, a sám při tom nehodlá asistovat. Se senátory se poté rozloučil. Hučín pak senátorům mimo jiné řekl, že při práci na levicovém extremismu byl svými nadřízenými upozorňován, že s nástupem ČSSD k moci se mění politické poměry a bude na něj vyvíjen tlak. Zdůraznil ale, že nemohl zatajovat rostoucí nebezpečí komunismu. Zpochybnil také Langovy kvality. Zmínil se o případu z března 2000, kdy se údajně Langa coby svého tehdejšího přímého nadřízeného ptal, co se bude dělat s rostoucí agresivitou levicových hnutí napojených na KSČM. Lang prý odpověděl, že to není jejich věcí a že se budou zabývat nedostatkem vody v Africe.
Petr Beneš rot