Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
——————–
Romové i nacionalisté se sešli v Letech u Písku. Na místě, kde stával v roce 1942 tábor, ve kterém zahynulo přes tři sta Romů, měl dnes vyvrcholit spor o údajný památník obětem. Tím se měl stát kámen, který nechala do Letů dopravit Národní strana, a který obec odstranila. Pietní setkání i shromáždění nacionalistů v Letech u Písku sledovala reportérka Českého rozhlasu Martina Vodičková.
Martina VODIČKOVÁ, redaktorka
——————–
Setkání Romů a jejich sympatizantů bylo klidné, v tichosti si na místě bývalého pohřebiště připomněli památku zdejších obětí.
Čeněk RŮŽIČKA, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu
——————–
Tak, prostě sešli jsme se tady, abychom zabránili hanobení tohoto posvátnýho místa pro nás.
Martina VODIČKOVÁ, redaktorka
——————–
Říká předseda sdružení pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. Nacionalisté přišli na místo shromáždění vybaveni vlajkami a hesly, která odmítala zbourání zdejšího vepřína. V jejich projevech zaznívaly výroky, které jsou podle přítomného senátora JaromíraŠtětiny trestné.
Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Tady byl porušen paragraf 261 trestního zákona, který říká, že je trestné popírání genocidy a já jsem dokonce na to upozornil velitele píseckého. Co bude dělat on, to záleží samozřejmě na něm.
Martina VODIČKOVÁ, redaktorka
——————–
Policie musí, jak říká jihočeský policejní mluvčí, teprve vše vyhodnotit.
jihočeský policejní mluvčí
——————–
Policie si pořizovala záznam zvukový a obrazový z této akce a samozřejmě tento záznam budeme nyní analyzovat, zda v daném případě došlo k podezření ze spáchání jakéhokoliv trestného činu nebo přestupku.
Martina VODIČKOVÁ, redaktorka
——————–
Projev předsedkyně nacionalistické strany nevydrželi v klidu sledovat dva romští aktivisté a hlasitě protestovali. Jedním z nich je člen vedení Výboru pro odškodnění romského holocaustu Markus Pape. Policie ho předvedla k výslechu na služebnu v Čimelicích.
Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
——————–
Romští aktivisté při projevu člena Národní strany vykřikovali hesla „Pryč s nacismem“. Podle policie se tak zřejmě dopustili přestupku. Markus Pape vzápětí podal trestní oznámení pro podezření z výtržnictví na účastníky shromáždění nacionalistů, kteří ho napadli.