Lety: květiny i potyčky

Na místě bývalého romského tábora se v sobotu sešli nacionalisté i Romové

LETY Zadržením německého novináře Markuse Papeho skončila sobotní akce nacionalistické Národní strany v Letech u Písku. Pape, který je členem Výboru na odškodnění obětí romského holocaustu, se podle policie dopustil přestupku, když slovně narušil shromáždění nacionalistů.
Národní strana uspořádala v sobotu na místě bývalého protektorátního tábora pro Romy v Letech pietní shromáždění, na němž původně chtěla odhalit vlastní památník obětem 2. světové války. Kámen s nápisem „Obětem“ ale nechala již ve čtvrtek obec odstranit. Záměr nacionalistů rozhořčil romské a proromské aktivisty i některé politiky, kteří jej označili za provokaci. V sobotu proto vedle nacionalistů uspořádal pietní akt i Výbor pro odškodnění obětí romského holocaustu.

„Dály se zde hrozné věci“

Jako první se v Letech kolem desáté hodiny dopolední sešli romští aktivisté a jejich sympatizanti. Jejich demonstrace se konala u stávajícího pomníku obětem romského holocaustu, který v roce 1995 odhalil tehdejší prezident Václav Havel. Za asistence policie se sešlo kolem třiceti lidí, kteří u památníku položili květiny a zapálili svíčky.
„Přijel jsem, abych Romům vyjádřil solidaritu na místě, na kterém se dály hrozné věci,“ řekl přítomný vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. Předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu Čeněk Růžička ocenil, že obec nechala odstranit kontroverzní památník Národní strany. S nadsázkou řekl, že kdyby tak obec neučinila, musel by čtyřtunový balvan odnést sám.

„Zde žádné genocidum nebylo“

Před jedenáctou hodinou se pár set metrů za vsí zformoval průvod asi padesáti národovců. Do Letů přijeli autobusem a pak se vydali na místo, kde až do čtvrtka ležel balvan s okrovým nápisem „Obětem“.
Hlavního slova se ujal lídr volební kandidátky národovců Jan Skácel. Ten citoval z brožury, kterou o táboře v Letech vydal Historický ústav Akademie věd ČR. „Tady žádné genocidum nebylo a nikdo se na něm tady nepodílel,“ prohlásil Skácel. Podle přítomného senátoraJaromíra Štětiny Skácel ve svém projevu popíral holocaust, podal kvůli tomu podnět policii.
Policie proti řečníkům nezasáhla. Zásah ozbrojenců naopak vyvolali dva romští aktivisté, Markus Pape a Yasar Abu Ghosh, kteří během projevu předsedkyně Národní strany Petry Edelmannové vykřikovali heslo „Pryč s nacismem“. Policie oba z místa shromáždění vyvedla, Papeho pak odvezla na služebnu v Čimelicích kvůli podezření ze spáchání přestupku. Pape je naopak přesvědčen, že zákon porušili nacionalisté: jejich shromáždění prý nebylo povoleno, navíc byl pořadateli fyzicky napaden. Na policii proto podal trestní oznámení.
Nacionalisté z Letů odjeli krátce před polednem, do připraveného autobusu je doprovodil kordon ozbrojenců. Policie bude podle mluvčího Dušana Klíchy nyní vyhodnocovat zvukové a obrazové záznamy, aby zjistila, zda se někdo z účastníků shromáždění nedopustil trestného činu.

***

Události kolem kamene v Letech

11. ledna Národní strana (NS) oznámila, že chce v Letech odhalit památník. Romové to označili za provokaci.

15. ledna se na kameni, který NS do Let přivezla, objevil nápis „Obětem“.

18. ledna NS požádala Ministerstvo kultury, aby byl kámen zapsán jako kulturní památka.

19. ledna vypršelo ultimátum, které obec Lety dala NS na odstranění kamene. Obec ho nechala odvézt na vlastní náklady.

21. ledna se v Letech konala shromáždění NS i Romů.