PÍSEK 6. února (ČTK) – Policisté v Čimelicích na Písecku ukončili vyšetřování přestupku zástupce Výboru pro odškodnění romského holocaustu Markuse Papeho. Při projevu člena krajně pravicové Národní strany (NS) v Letech na Písecku koncem ledna vykřikl: „Pryč s nacismem.“ Policisté případ s podezřením na přestupek proti veřejnému pořádku předali obci Lety. ČTK to dnes řekl jihočeský policejní mluvčí Dušan Klícha.
„My nemáme přestupkovou komisi, proto jsme přestupek předali komisi do Mirovic,“ řekl ČTK starosta Letů Rostislav Jandera. Komise v Mirovicích na Písecku se už případem zabývala. „Přestupek bude předán na úřad v Praze 4, kde má pan Pape přechodný pobyt,“ řekla ČTK Monika Ježková z městského úřadu v Mirovicích.
Policisté stále prošetřují trestní oznámení, podle něhož jeden z řečníků NS porušil ve svém projevu zákon. Dnes vyslýchali senátora Jaromíra Štětinu. „Vyšetřování však pravděpodobně bude trvat ještě několik týdnů,“ řekl Klícha. Zvukové a obrazové záznamy, které pořídila policie na shromáždění stoupenců NS v Letech, stále posuzují specialisté na extremismus, soudní znalci a historici.
Podle Štětiny zástupce NS Jan Skácel porušil zákon, když veřejně vykřikoval: „Žádná genocida v Letech se nekonala.“ „Letský tábor byl součástí nacistického genocidního vraždícího stroje stejně tak jako Terezín. I kdyby byl z Letů do Osvětimi poslán jen jeden Rom, odehrálo se v Letech genocidium,“ uvedl Štětina.
Také NS podala několik trestních oznámení kvůli podezření pro pomluvu a poškozování cizích práv. Udělala tak i v případě Papeho, neboť se údajně pokusil napadnout předsedkyni Národní strany Petru Edelmannovou.
Národní strana chtěla v Letech původně umístit svůj pomník válečným obětem. Kontroverzní kámen s nápisem Obětem chtěla původně na shromáždění 21. ledna odhalit, dva dny před ním ho však nechala odstranit obec. Kámen zatím stále zůstává na pozemku senátora Karla Schwarzenberga, jenž obci s jeho odstraněním pomohl. Zájem o kámen podle Jandery zatím nikdo neprojevil. „Nejspíš si ho dám na zahrádku,“ podotkl Jandera.
Na shromáždění stoupenců Národní strany i romskou vzpomínkovou akci dohlížely desítky policistů. Národní strana chtěla původně u bývalého romského tábora odhalit pomník válečným obětem. Její představitelé tvrdili, že protektorátní tábor byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci. Záměr romské a proromské aktivisty pobouřil. Nacionalisté podle nich popírají romský holokaust a provokují.
V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor, v němž zahynulo přes 300 Romů. Další byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín. Vláda se po letech sporů v červnu zavázala, že vepřín přestěhuje a na jeho místě postaví památník.
nem mol