Senátoři chtějí v rámci normy o propagaci komunismu zakázat i některé symboly
PRAHA Neuspěli jsme, tak přitvrdíme. Přesně tento způsob zvolili senátoři, kterým se napoprvé nepodařilo prosadit výslovný zákaz propagace komunismu. Nyní chce skupina kolem Martina Mejstříka a Jaromíra Štětiny podat návrh znovu a rozšířit ho o zákaz komunistických symbolů. „Bude mezi nimi určitě srp a kladivo. A možná i rudá hvězda a rudý prapor,“ plánuje Mejstřík.
Komunisté to označují za nesmysl. „Je to, kulantně řečeno, nepříliš inteligentní. Vždyť srp a kladivo jsou i v rakouském státním znaku. To ho chtějí z rakouské ambasády sundat?“ reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip.
V případě, že by návrh napodruhé prošel, musela by se jeho strana nejen přejmenovat, ale pravděpodobně i odstranit ze svého loga rudou hvězdu.
Skupina senátorů chce do trestního zákona prosadit výslovný zákaz propagace komunismu a komunistických symbolů proto, že policie a soudy levicový extremismus prakticky nestíhají.
S tím souhlasí i řada právníků. „Je to nepochopitelný nepoměr. Pokud vyrazíte na ulici s rudým praporem, nic se vám nestane. Pokud byste vyrazili s nacistickou vlajkou, dojdete nejspíš jen k nejbližšímu policistovi,“ uznává například advokát Tomáš Sokol. Podle něj by se měla trestnost propagace totalitních ideologií buď zrušit, nebo by se mělo na komunismus a nacismus pohlížet stejně.
Někteří experti ale vidí problém v tom, že komunistické hnutí je různorodé. Například KSČM se nyní k revolučnímu násilí otevřeně nehlásí. „Dokud otevřeně neřeknou, že nám chtějí po gottwaldovském způsobu zakroutit krkem, měli bychom je nechat na pokoji,“ prohlašuje Zdeněk Kühn z Právnické fakulty Karlovy University.
Demokratičtí komunisté?
Trestnost propagace komunismu a komunistických symbolů může narazit na nález federálního Ústavního soudu z roku 1992. Podle něj není protiústavní, když se někdo pokouší dosáhnout beztřídní společnosti demokratickou cestou. A to je přesně to, co chce dnešní KSČM. „Současný systém není ideální, dodržujeme ale zásady pluralitní demokracie a rovnosti forem vlastnictví,“ tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip.
Pro oběti komunistických represí je ale tato argumentace nepřijatelná. „Komunismus je nereformovatelný. Komunismus a demokracie jsou neslučitelné pojmy,“ zlobí se člen předsednictva konfederace politických vězňů Leo Žídek.
První pokus skupiny senátorů uzákonit trestnost propagace komunismu selhal počátkem března. Návrh sice podpořil Senát, narazil ale ve sněmovně. Tam ho smetla „hlasovací koalice“ KSČM a ČSSD. K tomu, aby měli Mejstřík a Štětina se svým návrhem napodruhé šanci, by nesměli komunisté společně se sociálními demokraty v sněmovních volbách získat více než 99 mandátů.
Minimální šanci na úspěch přiznává i sám Mejstřík.„Připadám si trochu jako Sisyfos, ale komunismus je takové zlo, že si nemůžu pomoci,“ krčí rameny senátor.
Propagace komunismu a komunistických symbolů je v Evropě výslovně zakázaná pouze v Maďarsku. Za vystavování srpu a kladiva či rudé hvězdy tam hrozí pokuta. Další země vesměs řeší problematiku obecným zákazem podpory totalitních ideologií a režimů. Obecný zákaz, bez uvedení názvu komunistické ideologie, platí nyní i v ČR.
***
Zákaz propagace komunismu a jeho symbolů chtějí prosadit proto, že policie a soudy levicový extremismus prakticky nestíhají