Paříž 18. května (zpravodaj ČTK) – Zatím bezvýsledně skončil ve francouzském Národním shromáždění pokus Socialistické strany zavést tresty pro lidi, kteří by popírali, že turecké násilí na Arménech počátkem minulého století byla genocida. Poslanci se dnes kvůli ostrým rozporům nedostali k hlasování o příslušném návrhu zákona, který tak bude moci znovu přijít na pořad nejdřív na podzim. Snahy tento zákon schválit vyvolaly značné napětí mezi Francií a Tureckem.
Francie v roce 2001 zákonem uznala někdejší turecké masakry Arménů za genocidu. Tehdejší právní norma ale nestanovila žádný postih pro ty, kdo by jeho platnost popírali. Nynější návrh socialistů pro ně předpokládal trest až jednoho roku vězení a pokutu až 45.000 eur (1,3 milionu korun).
Obětí tureckých násilností, které začaly v roce 1915, se podle arménských zdrojů stalo 1,5 milionu Arménů. Tehdejší události bývají někdy označovány za první genocidu 20. století. Turecko termín „genocida“ odmítá, hovoří jen o represích v rámci občanské války a počet arménských obětí odhaduje na 300.000 až 500.000.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan řekl, že zákon by těžce poškodil francouzsko-turecké vztahy, a pohrozil bojkotem francouzského zboží v Turecku.
Návrh socialistů vyvolal ve francouzském parlamentu velké rozbroje. Vládní pravice je i s ohledem na vztahy s Tureckem spíš proti, ale úplně jednotná není a ani sami socialisté nejsou zcela jednoznačně pro.
Během dnešního jednání před budovou Národního shromáždění demonstrovali příslušníci arménské i turecké menšiny, které oddělovala policie.
Jedním z argumentů odpůrců zákona byl osud loni přijatého zákonného ustanovení, podle něhož se měly francouzské učebnice zmiňovat o „pozitivní roli francouzské přítomnosti v zámoří“, tedy o pozitivech kolonizace. Po velkých diskusích, ve kterých se poukazovalo na to, že není rolí parlamentu psát dějiny, nakonec letos prezident Jacques Chirac rozhodl toto ustanovení odstranit.
Česká republika zatím oficiální cestou někdejší turecké násilí na Arménech za genocidu neuznala. Zákon, kterým by se tak stalo, chce navrhnout senátor za Stranu zelených JaromírŠtětina.
Pavel Zavadil pel mik