Při antifašistické demonstraci na Palackého náměstí v Praze policie zbila a zatkla vrchní ředitelku sekce pro lidská práva a rovné příležitosti Úřadu vlády ČR Kateřinu Jacques. Kateřina Jacques se kromě jiného dlouhodobě zabývá ochranou práv Romů v České republice. Podle policie narušovala „klidný průběh neonacistického pochodu“.
Policejní nakládačka
Čtyřiatřicetiletá Kateřina Jacques, která figuruje na druhém místě pražské kandidátky Strany zelených za lídrem strany Martinem Bursíkem, nesla spolu s dalšími asi deseti kolegy z Palackého náměstí na Moráň transparent s protineonacistickým heslem „Zelení proti neonacismu“. Před nimi šel policejními těžkooděnci chráněný neonacistický průvod.
Nejdříve skupinku „zelených“ zastavila skupina asi 10 těžkooděnců. „Tito těžkooděnci se vzápětí prohodili s policisty v běžných uniformách,“ popsal začátek incidentu Michal Uhl. Policisté trvali na tom, aby skupinka z místa odešla a nedělala problémy. „Neonacisté od nás byli odděleni kordonem policistů a k ničemu nemohlo dojít,“ uvedla ještě týž den Kateřina Jacques.
Nejaktivnější byl policista s číslem 232036 – Tomáš Čermák, který Kateřinu Jacques fyzicky napadl v momentě, kdy neonacisté byli již dávno pryč a klidně pochodovali Prahou dál.
Spolu se svým kolegou nejprve Jacques narazil na dům a potom ji již sám srazil na zem, kde se jí snažil nasadit pouta. „Válel se po ní, bil ji tonfou, snažil se ji přidusit a podobným způsobem překonat její odpor, protože se pochopitelně začala bránit,“ vypověděl na policii Michal Vlk, svědek zákroku a novinář pracující pro Britské listy. „Snažil jsem se jí pomoci, ale nestačil jsem nic udělat, protože mě okamžitě narazili na stěnu. Drželi mě a říkali, že ten policajt je magor, že ho znají a že to přehání, ale ať ho neprovokuji, že si potom můžeme podat stížnost na Inspekci MV,“ uvedl pro Romano voďi Petr Slunečko, další svědek události. „Pustili mě, až když Katku nakládali do auta a on ji zase mlátil. Nakopl jsem ho a v tom momentě mě opět srazili k zemi,“ popisuje událost Petr Slunečko. Ten je nyní vyšetřován kvůli napadení veřejného činitele. Jeho advokát Tomáš Korbel však tvrdí, že v okamžiku, kdy policista překračuje pravomoc veřejného činitele, nepodléhá statutu veřejného činitele, což je v zákoně striktně uvedeno.
Kateřina Jacques byla na služebně ve Vyšehradské ulici připoutána k topení a podle vlastních slov znovu bita. Pak byla na vlastní žádost odvezena do nemocnice. Po vyšetření se vrátila na služebnu. Policisté byli údajně opět ironičtí a hrubí. „Slečinka dostala přes držku… je chytrá jako rádio… asi spala v knihovně, že je tak chytrá,“ uráželi Jacques policisté.
Fotografování zakázáno
Po incidentu byl zadržen novinář Michal Vlk pracující pro Britské listy, který celý zákrok fotografoval a natáčel. „Teď jste ohrozil moji bezpečnost, že jste mě fotografoval, a já vás předvedu,“ řekl policista a novináře odtáhl do auta, kde dále situaci komentoval slovy: „Já nebudu někde na internetu, kurva“.
Rychlá reakce politiků. Proč?
Ještě týž večer navštívil Kateřinu Jacques ministr vnitra František Bublan a omluvil se jí. Zasahující policista byl postaven až do úplného vyšetření případu mimo službu. Případ začala okamžitě šetřit Inspekce MVČR.
Jacques se omluvil i premiér Jiří Paroubek. „Zasahující policista jednal zřejmě v přechodném pominutí mysli, to, co provedl, je neomluvitelné a myslím si, že by měl odejít od policie,“ uvedl premiér.
„Velice mne zaráží přístup policie. Vystupuje na ochranu povolené demonstrace extremistů natolik horlivě, že potlačuje pokojný protest těch, kteří nesouhlasí,“ uvedl šéf Strany zelených Martin Bursík.
K okamžitému vyvození nekompromisních důsledků z tohoto incidentu vyzvali Bublana například vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek, poslankyně Taťána Fischerová, senátoři Martin Mejstřík, Jaromír Štětina, Josef Jařab a další. Ministr spravedlnosti Pavel Němec považuje zbití Jacques za „neuvěřitelný exces“. Incident odsoudila místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.
Nad rychlou reakcí politiků se pozastavují ve svém společném prohlášení organizace Liga lidských práv, Otevřená společnost, o. p. s., Poradna pro občanství, občanská a lidská práva, Romea a Open Society Fund. Organizace jsou toho názoru, že jednání Paroubka a Bublana je prvoplánové a současný systém prověřování policejních deliktů nefunkční. Veškerá podezření z trestné činnosti policie totiž vyšetřuje opět policejní orgán, konkrétně Inspekce MVČR.
Romské organizace protestují
K protestům se přidaly i romské organizace, které kromě odsouzení brutálního zákroku rovněž poukazují na laxní přístup policie proti samotné neonacistické demonstraci. „Brutální napadení matky dvou dětí, která protestovala proti demonstraci pravicových extremistů, znovu odkrylo nejen nebezpečí těchto skupin, ale rovněž skutečnost, že se příslušné orgány zatím nedostatečně zabývají možností organizace, jako je Národní odpor, zakázat a jejich setkání nepovolovat,“ uvedla předsedkyně sdružení Romea Jarmila Balážová.
„Jsme přesvědčeni, že zasahující policista by měl s okamžitou platnosti odejít od policie a být trestně stíhán za ublížení na zdraví a přihlížející policisté by měli být dle práva potrestáni,“ uvádí se v prohlášení, které vyjadřuje stanovisko šesti romských sdružení z Chomutova (Rada Romů města Chomutova, Nara, Romano rat Cíl, Manuša a Mania).
Ostrý nesouhlas s praktikami Policie ČR vyjádřilo rovněž občanské sdružení Athinganoi.
Zatloukat, zatloukat, zatloukat
Zdá se, že špičky policie v prvních chvílích vůbec nepochopily, co brutální zásah spustí za negativní reakce, a to i z nejvyšších vládních kruhů. V jejich prvních prohlášeních se zračí jistota beztrestnosti policejních excesů. Den po zákroku pražská policie tvrdila, že měla důvod k tomu, aby vůči Jacques „nějakým způsobem“ zasáhla.
Policista Tomáš Čermák trvá na oprávněnosti svého brutálního zásahu. „Uvedená paní nerespektovala výzvy policisty, strhla mu služební odznak a zahodila do davu. Proto proti ní byly použity donucovací prostředky,“ řekl jeho obhájce Jaroslav Janeček. Čermák byl prý navíc zezadu nakopnut do hýždí a je v pracovní neschopnosti.
„Z fotodokumentace pořízené náhodným svědkem vyplývá naprosto nezvratně, že k napadení došlo bez zjevného důvodu přesně ve 13:41:47. Z fotografií je zřejmé, že policista má zřetelně stále svůj odznak na uniformě,“ uvedl advokát Kateřiny Jacques František Korbel.
Policista bude stíhán
Inspekce ministerstva vnitra ukončila v pátek 5. května vyšetřování a navrhla stíhání policisty ze zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví. Premiér Jiří Paroubek současně oznámil, že padnou další obvinění a také že bude pozastaveno povýšení policejního prezidenta Vladislava Husáka na generála.
***
PhDr. Kateřina Jacques
ve sněmovních volbách v roce 2006 dvojka na pražské kandidátce Strany zelených
Narozena 1971, vdaná, 2 děti Vzdělání: * Obor politologie a překladatelství/tlumočnictví němčiny na FF UK * za diplomovou práci na téma „Srovnání výkladů Palackého Českých dějin“ získala Bolzanovu cenu. Zaměstnání: * působila v pražském Goethe Institutu * od roku 2003 zaměstnankyní Úřadu vlády ČR jako odborná referentka odboru pro lidská práva * v roce 2005 jmenována ředitelkou kabinetu místopředsedy vlády * od roku 2006 ředitelkou sekce pro lidská práva a rovné příležitosti
Tomáš Čermák,
policista s číslem 232036
* u policie od roku 1987 * před rokem 1989 působil v pohotovostním pluku tehdejší Veřejné bezpečnosti (VB). (Pohotovostní pluky VB se před rokem 1989 podílely na potlačování demonstrací odpůrců režimu.) * V roce 1988 odešel do civilu a k policii se vrátil až v březnu 1990 * Od té doby sloužil jako řadový policista většinou na ulici a zpracovával jednoduché spisy
Výroky policistů na adresu Kateřiny Jacques
„Slečinka dostala přes držku. . . je chytrá jako rádio. . . asi spala v knihovně, že je tak chytrá.“
Výrok policisty č. 301954 na adresu novináře z Britských listů, poté co ho bezdvodně zadržel
„Já nebudu někde na internetu, kurva.“