Letošek bude nejspíš jeden z nejrušnějších roků naší novodobé historie. Pokud se sejde pár příhodných faktorů, prožijeme ho v zajetí předvolebních kampaní.
Nonstop, chci volit nonstop!
Letošní rok je také zcela nepochybně zkouškou, kolik toho český volič vydrží. Aby totiž předvolební kampaň před sněmovními volbami vůbec neskončila a namísto toho plynule přešla v kampaň před volbami senátními a komunálními, to tu ještě nebylo. A pokud vyjdou plány současné vlády na předčasné sněmovní volby na jaře příštího roku, nevydechneme si ani v zimě. Přičteme-li k tomu stoupající tvrdost politických výpadů, je výsledkem opravdu nevídaný nápor na voličskou psychiku a morálku. Jednoznačně tak vyvstává otázka, jestli politici kandidující i ti již zvolení udělají něco pro to, aby voliče koncem října k senátním a komunálním urnám dostali. Zatím si vedou všelijak.
Je v Praze blaze?
Jelikož je Praha politickým centrem republiky, je jejím údělem být i centrem politických strkanic. Tady probíhá jakási komunální a senátní „nadkampaň“, jejímž hlavním smyslem je znemožnit protivníka v rovině celostátně-politické, a tím jej oslabit v očích regionálních voličů. A protože ODS má zatím na celostátní úrovni plné ruce práce se svou zánovní vládou, ujali se v tomto směru iniciativy především sociální demokraté. Jiří Paroubek rozhodl, že jeho rival z ODS Mirek Topolánek spáchal v souvislosti se svým podnikáním trestný čin, ať si policie a soudy říkají, co chtějí. Vytasil se s vlastní analýzou, podle níž se Topolánek dopustil úvěrového podvodu a basta. Ještě nedávno opravdoví, nyní již stínoví ministři se zase rychle sžili se svou rolí a šijí do nových ministrů jak to jde. Topolánek na to jen občas vykoukne z úřadu vlády a zkusí vysvětlit své podnikání, nebo označí Paroubka za nemocného člověka.
Mnohem vtipnější je ale boj ČSSD a ODS na komunální úrovni. Pražští socialisté vzali pár milionů a investovali do masivní lavičkové a plakátové kampaně, v níž kolemjdoucím anonymně kladou různé otázky, jako „Proč nemám zastání proti úřadům?“ nebo „Proč se nestaví více levných obecních bytů?“ Pikantní na tom je, že ČSSD již dlouhá léta vládne pražské radnici v koalici s ODS. „Je to velmi hloupá kampaň, kterou ČSSD přiznává svoji neschopnost,“ komentoval pro LN bývalý pražský primátor Jan Kasl. Pražská ODS, která na plakátech slibuje vyřešení problémů taxislužby, cyklostezek a podobně – tedy také to, co už mohla dávno udělat – svým levicovým spoluvládcům z radnice vzkázala, že pokud nezmírní tón, mohou zapomenout na další povolební spolupráci. Socialisté proto slíbili, že z kampaně vynechají odpovědi na otázky, v nichž měli být uvedeni viníci všech nešvarů. Připočteme-li k tomu fakt, že šéf pražských socialistů popřel, že by se jednalo o plakáty ČSSD, načež jeho místopředseda potvrdil, že plakáty jsou opravdu jejich, můžeme říci, že na žádný velký posun v politickém stylu to před podzimními volbami nevypadá. Antikomunista a komunisté
Zajímavá taškařice se odehrává také na Prostějovsku. Za Konzervativní stranu zde totiž kandiduje známá figura protikomunistického odboje, pět let souzený a plně rehabilitovaný Vladimír Hučín.
Jednomu z přerovských členů ODS učaroval tento bývalý důstojník BIS natolik, že vyzval ke stažení kandidatury svou vlastní stranickou kolegyni Ivanu Hemerkovou. Prý aby se neštěpily hlasy pravice. Narazil na nepochopení jak u Hemerkové, tak u zbytku své partaje. „Nikde nikdo
tom nejednal a nikdo o tom neví. Já si myslím, že pan Zejda nevěděl, co činí. Je to dáno zřejmě i jeho věkem,“ řekl poněkud necitlivě serveru iDnes na adresu 84letého spolustraníka krajský manažer ODS Jiří Radil. V Hradci Králové zvolila strana Volba pro město jiný způsob předvolebního boje.
Zkusila se zbavit konkurentů z KSČM u soudu, kde se domáhala zrušení registrace jejich kandidátky. Komunisté prý svým názvem odkazují ke zločinné ideologii, takže nemají právo kandidovat. Soud se s žádostí vypořádal rychle a zamítl ji. Už i v Hradci tak zjistili, že komunisty je třeba porazit politicky.
Být, či nebýt zastupitelem
Jiné působení na voliče zažívá Zlínský kraj.
Kandidát ČSSD na senátní křeslo Jan Uherka má na svých plakátech pod svým jménem uvedenu funkci „člen Zastupitelstva Zlínského kraje“. Je v tom ale potíž. „Zastupitelstvo má 45 členů, ti jsou jasně zvoleni. Pan Uherka není členem zastupitelstva,“ sdělil MF Plus mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas. Jedná se tak o zjevné matení voličů, protože členství v zastupitelstvu může být vnímáno jako solidní základ pro znalost regionálních poměrů, a tudíž i jako dobrá kvalifikace pro kandidaturu do senátu. Tato zjevná nepravda rozhořčila zejména Uherkova lidoveckého protikandidáta a současného senátora Jiřího Stodůlku. „Kolega kandidát se na plakátech bez voleb zvolil krajským zastupitelem a noviny to nekomentují, ač to vědí,“ postěžoval si. Podle šéfa zlínské krajské organizace ČSSD Petra Navrátila se jedná o omyl. Jan Uherka je totiž členem sociálního výboru zastupitelstva, v němž kromě zastupitelů sedí i odborníci a úředníci.
„Plakáty se tiskly v Praze, stala se prostě chyba. Pan Uherka na to sám poukázal a snažil se o nápravu,“ omlouval svého kolegu pro MF Plus Navrátil. „Je to prostě záměna – člen výboru zastupitelstva a člen zastupitelstva. V Praze to zjednodušili,“ dodal. Ti Pražáci jsou ale popletové!
Zkouška trpělivosti
Z těchto střípků žádná harmonická mozaika, která by znaveného voliče táhla k urnám, nevzniká. Je tedy třeba doufat, že má pravdu poslankyně za ODS Eva Dundáčková: „Voliči jsou moudří, vědí, že povolební vývoj je výsledkem jejich hlasování a reflektuje výsledek voleb,“ řekla MF Plus. Voliči snad moudří jsou. Jejich zvolení zástupci po nich ale chtějí, aby byli i nebesky trpěliví a odolní proti jejich hádkám. Voliče pak do volební místnosti netáhne snaha účastnit se veřejného života, ale spíš pocit odpovědnosti nebo dokonce povinnosti. Jak dlouho takové pocity vydrží?
Foto popis| Hučín nemá fanoušky jen mezi členy ODS, palce mu drží i senátor JaromírŠtětina
Foto popis| Pavel Bém v Praze už primátoroval a nyní by rád pokračoval