Imunní imunita

Předvolební sněmovní návrh na omezení imunity opět neprošel

Minulý čtvrtek poslali senátoři k ledu předvolební sněmovní novelu Ústavy ČR omezující imunitu našich zákonodárců. Členové parlamentu si tedy budou i nadále pod křídlem státu užívat ochranu, jejíž šíře nemá ve světě obdoby.

Předvolební folklor. Ping-pong mezi horní a dolní sněmovnou. Nekonečná hra o přízeň veřejnosti. Podobným označením bývá častována každá iniciativa našich zákonodárců, kterou demonstrují dobrou vůli omezit svou vlastní imunitu. Minulý týden ztroskotal jejich osmý pokus.
Ochrana členů českého parlamentu je unikátní. „Šíře imunity, kterou požívají čeští poslanci a senátoři, nemá ve světě obdoby. Kromě toho nemá tak rozsáhlá imunita naprosto žádné opodstatnění,“ říká vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Václav Pavlíček. Český zákonodárce dnes totiž teoreticky může spáchat jakýkoli trestný čin, a pokud jej parlament odmítne vydat k trestnímu stíhání, je jeho potrestání v daném případě navždy vyloučeno. V jiných státech se poslanecká imunita omezuje pouze na období výkonu mandátu nebo ještě úžeji jen na jednání na půdě parlamentu.
Proti novele se minulý čtvrtek v horní komoře postavili občanští demokraté a zástupce zelených Jaromír Štětina. Senátoři ODS argumentovali tím, že jde jen o polovičaté řešení, a nabídli vlastní, radikálnější verzi. Imunita by se podle ní měla vztahovat právě jen na projevy či hlasování v parlamentu, ve všech ostatních případech by žalobce mohl zahájit trestní stíhání bez souhlasu parlamentní komory.
Podle senátorů, kteří novelu podpořili, si však chtěli občanští demokraté novým návrhem pouze obstarat alibi. „Kdyby návrh prošel, mohla být odteď doživotní imunita zrušena a pak mohli kolegové z ODS prosazovat svůj přísnější návrh. Takhle se ale nebude opět několik měsíců nic dít a nakonec návrh stejně neprojde a nic se nezmění,“ tvrdí končící senátorka Helena Rögnerová, která se prý vsadila o bednu šampaňského, že senátorská novela nakonec neprojde. Černou budoucnost novely naznačují i hlasy ze sněmovny: proti návrhu se postavil místopředseda ústavněprávního výboru sněmovny Stanislav Křeček (ČSSD), nezamlouvá se ani lidovcům. „Myslím, že z šestnáct let trvajících bezvýsledných debat o imunitě je patrné, že zákonodárci ve skutečnosti o žádnou změnu nestojí,“ myslí si
Pavlíček.

***

Zákonodárci sobě

Přehled dosavadních pokusů o omezení imunity

Únor 1998 Skupina poslanců napříč politickým spektrem předložila novely zákonů omezující poslaneckou a senátorskou imunitu. Sněmovna je vrátila autorům k přepracování.
Červenec 1998 Senátoři neschválili vlastní návrh ústavní změny omezující trestní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců, která by umožnila jejich stíhání za trestné činy spáchané v době výkonu mandátu.
Říjen 1998 Lidoveckým poslancům se nepodařilo prosadit návrh novely omezující trestní nestíhatelnost zákonodárců na dobu výkonu jejich mandátu.
Listopad 1999 Ztroskotal další návrh na omezení imunity na dobu výkonu mandátu navržený lidovci spolu s poslanci Unie svobody.
Únor 2002 Sněmovna schválila senátní novelu zákona o přestupcích. Od dubna 2002 si mohou poslanci a senátoři zvolit, že budou trestáni za své dopravní a jiné přestupky stejně jako ostatní občané. Mohou také o projednání přestupku požádat sněmovní či senátní imunitní výbor.
Prosinec 2004 Poslanecká sněmovna zamítla vládní novelu rušící doživotní imunitu zákonodárců.
Leden 2005 Senát zamítl novelu ústavy vypracovanou skupinou unionistických a nestranických senátorů v čele s Janem Hadravou (US-DEU). Návrh chtěl zrušit nejen doživotní imunitu, ale i imunitu přestupkovou. Květen 2006 Sněmovna schválila zatím poslední návrh ústavní novely. Minulý týden však neprošel v Senátu.

Foto popis| Pobyt za mřížemi našim poslancům a senátorům zatím nehrozí. Minulý týden zavrhli v pořadí již osmý pokus o omezení své imunity.
Foto autor| Foto: PROFIMEDIA. CZ