Štětinova a Mejstříkova nenávistná kampaň

PRAHA – Ignorování vůle téměř devatenácti procent voličů v parlamentních volbách 2002, omezení nebo přímo potlačení alternativního světonázoru, neustále zdvižený výhrůžný prst nad důsledně opozičními postoji, atmosféra strachu z toho být nositelem nonkonformních názorů. To obsahuje petice Zrušme komunisty, kterou iniciovali pravicoví senátoři Jaromír Štětina (Strana zelených) a Martin Mejstřík (Cesta změny).

Kampaň pod stejným názvem spolu s oběma senátory připravili například publicisté Jan Urban či Petr Placák, ale také režisér Ladislav Smoljak či zpěvák Pavel Bobek. Včera ji představili novinářům a dalším politikům či antikomunistickým aktivistům. Setkání v prostorách Senátu se zúčastnil také bývalý primátor Jan Kasl, Jan Ruml, ale také například zastánci komunistobijce Vladimíra Hučína. »Snažíme se explicitně vyjádřit, že propagace komunismu je trestná. Hlavním cílem je přinutit KSČM, aby změnila název,« uvedl senátor Štětina. Publicista Urban šel ve svém vystoupení v nenávisti ještě dále.

»Chceme, aby byla propagace komunismu postavena na roveň propagace fašismu,« řekl publicista, který komunisty nazval vrahy. »A jako bývalí vrazi očekávají, že stát bude jejich spolek podporovat příspěvkem od daňových poplatníků,« prohlásil mimo jiné. Kampaň má podpořit záměr senátorů, kteří připravili novelu trestního zákona, která by kriminalizovala používání názvu komunistická v názvu jakékoliv strany. Antikomunisté chtějí první kolo petiční akce, jíž zahájili včera, uzavřít letos 25. února.

Ihned po zahájení se pod prohlášením objevilo několik jmen, notoricky známých z podobných aktivit, jako například S komunisty se nemluví. Kromě toho chystají další akce jako například výstavu fotografií či debaty mezi studenty. »Je to samozřejmě jejich aktivita, na niž mají právo,« reagoval na kampaň senátor Eduard Matykiewicz, který byl svým kolegou Štětinou paradoxně písemně vyzván k podpisu petice Zrušme komunisty. »Je to jejich věc, nicméně nemají šanci najít oporu v právu. Komunistická strana Čech a Moravy je registrovaná ministerstvem vnitra, její činnost a stanovy nejsou v rozporu s českým právem ani Ústavou,« konstatoval komunistický senátor.

Iniciativa vyvolaná Štětinou, který byl do Senátu zvolen za Stranu zelených, způsobila v této straně roztržku. Zatímco její předseda Jan Beránek petici podepsal, publicista a člen Strany zelených Petr Uhl ji veřejně zásadně odmítl. Ve svém otevřeném dopise uvedl, že v programu KSČM ani v jejím jednání nenachází žádné sympatie k násilí, rasismu či potlačování práv a svobod občanů. Paradoxem je, že všichni ti žlučovití a nenávistí se třesoucí »demokraté«, a to dokonce i ti »evropští«, jako třeba přítomný Kasl a jiní, se neobtěžují přečíst si verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který vytkl Rumunsku, že jako stát porušil právo na svobodné sdružování lidí, když odmítl zaregistrovat Stranu komunistů. Ve verdiktu se také konstatuje, že »nelze odůvodnit zákaz komunistických stran, které ostatně řádně působí v mnoha evropských zemích«.

 

Kdo je Jaromír Štětina?

 

Jedenašedesátiletý Jaromír Štětina patří mezi typ lidí, o nichž se říká, že jednají jako farizejové. Jeho postoj k minulému režimu je velmi nenávistný, ačkoliv si na tuto část svého života příliš stěžovat nemůže. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Následně pracoval v Mladé frontě a poté v geologickém podniku Geoindustria. Od roku 1984 byl do přelomových událostí v roce 1989 bez stálého zaměstnání. »Je to člověk s vysokým intelektem, dvěma vysokými školami, který si stále hraje na oběť komunismu. Je bývalým členem KSČ, pochází z krajně komunistické rodiny, i když jeho otce vyhodili z práce a ze strany v roce 1970. Jak se říká, poturčenec horší Turka,« zhodnotil Štětinu pro Haló noviny jeho bývalý známý. Ten také připomněl senátorův koníček – cestování, jehož si za minulého režimu užíval do sytosti, ale také to, že nesmí do Turecka, protože údajně pašoval zbraně pro Kurdy a do Ruska, protože prý spolupracoval s čečenskými teroristy. »Proto se teď snaží dostat do světa jako senátor s imunitou,« dodal jeho bývalý známý.