Všem vadí politická špína

Jaromír Štětina, nově zvolený senátor, říká: Všem vadí politická špína. Exkluzivní rozhovor pro Hospodářské noviny krátce po jeho zvolení.

Patří k očekávaným vítězům voleb, pozornost ale vzbuzuje tím, že se vymyká běžné představě o politikovi. Novinář Jaromír Štětina, který navštívil válčící Irák, Afghánistán i Kavkaz se už od soboty podle vlastních slov učí, co to znamená být profesionálním senátorem. „Zatím nevím, co to obnáší, mám jen takový nadšenecký názor,“ řekl Štětina, nestraník zvolený na kandidátce Strany zelených.

 

HN: Kde začnete?

Chtěl bych vstoupit do Klubu otevřené demokracie. Asi se to stane, protože mě ve volbách výrazně podpořili. Mně se líbí, že soustřeďuje lidi, kteří mají odlišné názory. Snaha najít pravdu se tam hodnotí víc, než plnění stranických povinností. Jistě budu také mít některé názory odlišné od ostatních členů klubu.

 

HN: Co bude vaším tématem?

První parketou bude ochrana lidských práv. To je zbraň, se kterou se dají řešit problémy ve světě, podařilo se s ní zničit komunismus, mohla by zastavit ve světě teror. S tím souvisí mé druhé téma, bezpečnostní politika. Nechtěl bych, aby se nás dotklo nebezpečí války a teroru, přitom s takovým ohrožením musíme počítat.

 

HN: Lidskými právy jste se zabýval jako novinář. Může být ale větší rozdíl mezi reportérem z válečných oblastí a poklidným životem senátora?

S tím nesouhlasím, také v Senátu očekávám bitky a chci plnit všechny povinnosti senátora. Navíc jako senátor dostanu červený diplomatický pas a budu se moci podívat na zoubek některým okolním konfliktům. S ruskými demokratickými politiky a novináři, i s politiky dalších východoevropských zemí chceme vytvořit tým, který by podpořil zmírající demokracii v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku i v dalších bývalých zemích sovětského svazu. Co se tam dnes děje, se velmi dotýká také Česka. Chci pokračovat i v konkrétních záležitostech, především v případu studentky Karlovy univerzity Miriam Jevíkové, která byla unesena v Rusku. Vážnost senátorské funkce by měla pomoci. Další problém je Kavkaz.

 

HN: Kandidát z ODS vás obvinil z podpory kavkazských teroristů…

Tuto špínu jsme odrazili a to napomohlo našemu vítězství. Teď to už přenechám svému právníkovi. Kavkaz je ale palčivý problém, oslabenou demokracii je třeba bránit v Gruzii, kde se situace zhoršuje do té míry, že hrozí intervence ruských vojsk. Zajel bych se tam podívat, abych v Gruzii podpořil demokratické síly kolem prezidenta Saakašviliho.

 

HN: Omezíte se na východ?

To nemůžu říct, ale znám ho nejvíc. Také patřím ke generaci, která nejlépe umí rusky.

 

HN: Vstupujete do politiky. Čím se liší od jiného života?

Má jiná pravidla a boj se bude odehrávat i uvnitř mě samého. Rozhodně zkusím říkat, co si myslím. Možná budu odstaven na vedlejší kolej, je to ale cesta, jak obstát v rámci pokleslé politické kultury.

 

HN: Proč je pokleslá?

Mluvil jsem během kampaně se stovkami lidí. Mají dost politikaření a půtek mezi stranickými giganty ČSSD a ODS, které na sebe neustále vytahují nějaké materiály, odposlouchávají se a pomlouvají. To je špína, kterou vidí jako součást politiky a kvůli které nechtějí chodit k volbám.

                             

HN: Budete vystupovat víc za sebe, nebo za Stranu zelených?

Pro Zelené jsem udělal hodně, když jsem se jako jejich první zástupce dostal do parlamentu. Měli by být součástí demokratického spektra v každé vyspělé společnosti a myslím, že po překonání psychologické bariéry mají šanci dostat se do sněmovny i u nás. Sám k tomu mohu přispět, že se budu snažit pomoci, aby se ve straně překonala propast mezi soupeřícími názory.