Václav Havel jejich dopis nepodepsal, ale má pro něj porozumění
LONDÝN – Za parodii označila skupina více než sedmi desítek signatářů otevřeného dopisu včerejší moskevské oslavy 60. výročí konce války a vítězství nad fašistickým Německem.
„Místo, kde se oslavy budou konat a výběr země jsou zcela nevhodné a neodpovídají základním principům, v jejichž jménu bylo historické vítězství ve druhé světové válce dosaženo,“ píší v otevřeném dopise, který včera jako celostránkový inzerát zveřejnil britský podnikatelský deník Financial Times.
Podle 75 signatářů se prezident Putin zpronevěřil hlavním principům, které vedly v r. 1945 k vítězství nad fašistickým režimem Adolfa Hitlera. „Je mimořádnou ironií, hostí-li představitele svobodných zemí na oslavách osvobození kontinentu jeden z nejméně demokratických a nejrepresivnějších režimů. Vzdalování se Ruska od hodnot svobody a demokracie se od konce sovětské éry nikdy nezdálo být tak rychlé a tak rozsáhlé,“ stojí v listu, který napadá „zastrašování bohatých“ a snahu obnovit „státní kontrolu nad strategickými ekonomickými zdroji“.
„Zdá se nám proto, že je opravdová parodie scházet se tam, na tomto místě, k připomenutí největší oběti učiněné ve 20. století ve jménu svobodné Evropy,“ píší autoři a končí výzvou, aby státníci během setkání s ruskými představiteli neváhali problematická témata otevřít.
Agentura AFP a zpravodajský server BBC News v sobotu chybně uvedly mezi signatáři dopisu také českého exprezidenta Václava Havla. Ten však, jak včera na dotaz Práva řekl jeho tajemník Jakub Hladík, o dopise nevěděl, a proto ho ani nemohl podepsat. Nicméně „má plné porozumění pro ty, kdo si uvědomují dvojsmyslnost, s níž bylo spojeno sovětské osvobozování Evropy a kteří si uvědomují, že desítky tisíc sovětských vojáků byly zneužity stalinským režimem k jeho expanzionistickým cílům,“ uvedl. Havel pobývá už měsíc studijně v USA.
Dopis podepsali např. expremiéři Bulharska a Estonska, profesoři, bojovníci za lidská práva, bývalí velvyslanci USA či dnešní i bývalí poslanci Europarlamentu. Z ČR jsou mezi signatáři exministr obrany a bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský, senátor Jaromír Štětina, šéf Sdružení pro svobodu a demokracii Petr Vančura a bývalý náměstek ministra zahraničí Alexandr Vondra.