Prezident v Moskvě protestoval proti ocenění polského komunistického prezidenta Jaruzelského
MOSKVA/PRAHA Českého prezidenta Václava Klause pobouřilo, že se při včerejších oslavách 60. výročí konce války v Moskvě dočkal vyznamenání i bývalý polský prezident Wojciech Jaruzelski. Klaus to podle tiskového prohlášení prezidentského úřadu během slavnostní recepce osobně vytkl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
„Nemohu přejít mlčením, že mezi vyznamenanými byl i generál Jaruzelski. Přes své zásluhy o porážku nacismu je pro občany naší země symbolem jiným… symbolem vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa,“ citoval prezidenta jeho mluvčí Petr Hájek. Klaus také připomněl roli Jaruzelského v 80. letech. Tehdy bývalý komunistický vůdce vyhlásil v Polsku výjimečný stav a podílel se na potlačování demokratického hnutí.
Protest českého prezidenta vyvolal velký ohlas mezi polskými novináři, kteří se účastnili moskevských oslav. „Klaus má úplně pravdu,“ řekl jeden z nich. Současně však polští novináři vyjadřovali pochybnosti nad tím, zda to Klaus skutečně Putinovi řekl do očí, jak tvrdí Hrad. „Celé to vypadá divně,“ říkali, když se dozvěděli, že zprávu o Klausově protestu oznámil jeho mluvčí, který se oslav vůbec neúčastnil. Sám Hájek nechtěl včera rozhovor českého prezidenta s ruským komentovat.
Václav Klaus měl včera na kritiku ruského prezidenta skutečně velmi málo času – maximálně pár minut. Před odletem z Moskvy měl vlastně příležitost jen dvakrát. Několik desítek vteřin s ním stejně jako další desítky hlav států a vlád hovořil na Rudém náměstí. Větší šance byla přece jen při recepci. I tam však Putin většinu času věnoval hostům z USA, Německa či Itálie.
„Určitě spolu mluvili jen na recepci,“ potvrdil LN český velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta. Během velice krátkého rozhovoru toho český prezident stihl hodně. S ruským prezidentem se prý bavili i o cestě Vladimira Putina do České republiky. Podle agentury ČTK by se mohla uskutečnit už letos. Nic by na tom neměla změnit ani Klausova kritika ocenění 81letého polského generála, který se coby polský ministr obrany v roce 1968 velmi zasazoval o zásah proti pražskému jaru. Nevhodné moskevské oslavy Ještě větší stín než Václav Klaus našly na bombastických oslavách v Moskvě desítky intelektuálů z celého světa. Pod výzvu, aby západní politici ruského prezidenta napomenuli za oklešťování demokracie v současném Rusku, se podepsalo hned pět Čechů – exministr obrany a bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský, bývalý prezident Václav Havel, novinář a senátor Jaromír Štětina, bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra a šéf Sdružení pro svobodu a demokracii. Pod textem je podepsán i Havel, přestože podle agentury ČTK v neděli svůj podíl na akci popřel.
Podle signatářů dopisu je kulaté výročí konce války sice jednoznačně událostí hodnou velkolepých oslav, zpochybňují však výběr místa jejich konání. Současné Rusko je k tomu prý zcela nevhodné. „Nesmírně ironicky působí, že jeden z nejméně demokratických a nejrepresivnějších režimů v Evropě hostí shromáždění vůdců svobodných zemí, aby společně oslavili osvobození kontinentu,“ stojí mimo jiné v dopise. „Zdá se nám, že je to výsměchem této události,“ uvádí se dále v dopise a následuje výčet námitek, které proti postupům Putinovy vlády vznesly významné zahraniční organizace a instituce.
***
Protest proti oslavám v Moskvě podepsali:
* Mark Brzezinski, člen Národní bezpečností rady USA, syn Zbigniewa Brzezinského
* William Kristol, předseda neokonzervativního Project for the New American Century
* Vytautas Landsbergis, první litevský prezident
* Václav Havel, bývalý prezident České republiky
* Martin M. Šimečka, slovenský spisovatel
Foto popis| Sporné ocenění. Polský komunistický prezident Wojciech Jaruzelski dostal v Moskvě pamětní medaili.