Ve Francii to vře, ani ostatní Evropské země si nevědí s imigranty rady. Česko nemělo potíže s přistěhovalci po čtyřicet let. Ale hranice se před patnácti lety otevřely a lidí z různých zemí k nám přichází čím dál víc.
Praha – Přistěhovalci přirovnávají pobyt v Česku k nechtěnému dobrodružství. „Je to jako adrenalinový sport,“ říká jeden z nich, který přišel z Ukrajiny. Vydal se k nám za prací. Žije tu a pracuje nelegálně.
Podle odhadů v Česku nelegálně pobývá 100 až 250 tisíc osob. Přesný počet nikdo nezná. Tito lidé se po republice pohybují bez potřebných dokladů a neplatí daně ani pojištění. Jejich pobyt u nás kryjí různé přistěhovalecké mafie, kterým jsou vydáni na milost i nemilost.
Trochu za to můžeme sami
Čím je to způsobeno? „Trochu za to může náš systém,“ říká Blanka Tollarová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Na jednu stranu to přistěhovalcům dost komplikujeme, když se k nám chtějí dostat. Pravidla a zákony se ale na druhou stranu dají snadno obejít, třeba uplácením.“ Přistěhovalci například mají žádat o české vízum mimo hranice naší republiky. Když jim vízum u nás vyprší a chtějí si ho prodloužit, jsou nuceni od nás vycestovat. Ale pro většinu z nich je taková cesta příliš komplikovaná a drahá. Raději proto riskují nelegální pobyt. Musí sice uplácet, ale i tak je pro ně pobyt u nás jednodušší.
Pozor na rozdíly mezi chudými a bohatými
„Je třeba se více zajímat o vznikající ghetta na okrajích některých měst. Jestli to neuděláme, tak k nepokojům může dojít za 10 až 15 let,“ říká Czeslav Walek, ředitel sekretariátu vládní Rady pro záležitosti romské komunity.
Situace podle politologa Zdeňka Zbořila však zatím tak hrozivá není: „Díky tomu, že u nás není tak velký rozdíl mezi bohatými a chudými jako ve Francii,“dodává.
Pomůže generální pardon
Problémem přistěhovalců se včera zabývali odborníci v Senátu. Konferenci pořádal senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Potíže s nelegálními přistěhovalci by podle odborníků mohl vyřešit generální pardon těm, kteří už u nás nelegálně žijí. Přizná se jim pobyt legální.
Něco takového už zavedli ve Španělsku. Nelegální přistěhovalce tak dostali pod kontrolu.
Musí tu být podle pravidel
„Přistěhovalci k nám nepřicházejí z nějakých zlých úmyslů,“ konstatuje Blanka Tollarová. „Každý z nich by nejradši zůstal doma se svou rodinou, to je normální.“V zemích, kde žijí, je ale taková bída, že vlastní rodinu nemohou uživit. Proto se vydávají pro výdělek k nám. Český systém je však nedokáže donutit k tomu, aby tu pracovali podle pravidel.
„To se musí změnit. Nemá cenu ztěžovat přistěhovalcům vstup do naší země. Spíše má cenu hlídat, aby potom měli všechny náležitosti v pořádku,“ říká Tollarová.
***
Cizinci s trvalým pobytem v ČR
Vietnam 21 %
Slovensko 17 %
Ukrajina 13 %
Polsko 12 %
Rusko 6 %
Německo 4 %
Bulharsko 2 %
Srbsko a Č. Hora 2 %
Rumunsko 2 %
USA 2 %
Ostatní 19 %
Celkem v r. 2004 254 294
Nelegální imigranti zadržení v roce 2004
Ukrajina 12 491
Vietnamci 719
Bělorusové 513
Rusové 510
Moldavané 289
Číňané 286
Foto popis| Vypálený vrak automobilu na pařížském předměstí. Bude to tak jednou vypadat i u nás?
Foto autor| Foto čtk/ap
Region| Střední Čechy
Publikováno| Boleslavský deník; Téma; 04
Publikováno| Benešovský deník; Téma; 04
Publikováno| Kladenský deník; Téma; 04
Publikováno| Berounský deník; Téma; 04
Publikováno| Kolínský deník; Téma; 04
Publikováno| Kutnohorský deník; Téma; 04
Publikováno| Mělnický deník; Téma; 04
Publikováno| Nymburský deník; Téma; 04
Publikováno| Příbramský deník; Téma; 04
Publikováno| Rakovnický deník; Téma; 04
ID| 2f2c8db5-e953-4332-8345-7dd50f0d492a