Speciální tým na ministerstvu vnitra dokončuje analýzu, která vládě doporučí, zda má či nemá navrhnout zrušení KSČM. Konečné slovo bude mít Nejvyšší správní soud, který může partaj rozpustit. Na druhou stranu ji ale také může dát definitivně legitimitu a otevřít komunistům dveře k politickým jednáním.
„Většina je již zpracovaná. Předpokládáme tedy, že celá by měla být hotová v průběhu května,“ řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Pavel Novák na otázku, jak je zpráva daleko. „Nejdříve s ní ale bude seznámena vláda,“ dodal mluvčí.
Utajování lze pochopit, protože analýza se zřejmě stane předmětem ostrého politického boje. ČSSD totiž nedávno připustila, že v případě jejího vítězství v předčasných volbách by zřejmě vznikla menšinová sociálnědmokratická vláda podporovaná právě komunisty.
Ať už je konečně jasno!
Komunisté sice postup vnitra jednoznačně kritizují, na druhou stranu by vlastně uvítali, kdyby vláda návrh dostala a program strany se dostal před soud. „Ono by nebylo na škodu, kdyby se konečně řeklo to, co je všem jasné. Tedy že jsme demokratická strana. Mohlo by nám to otevřít dveře ke spolupráci s dalšími stranami,“ řekla iDNES.cz komunistická poslankyně Zuzka Bebarová – Rujbrová.
Podle komunistů jde ale především o snahu vlády odpoutat pozornost od aktuálních problémů, které lidi trápí.
Naposledy se před soud dostala v roce 2010 Dělnická strana. Stát tehdy zastupoval známý advokát Tomáš Sokol. „Nejdříve bych musel klienta poučit o nevelké, či spíše minimální šanci na úspěch. Neznám obsah analýzy, ale i bez ní bych klientovi doporučil, aby žalobu nepodával,“ reagoval Sokol na dotaz iDNES.cz, zda by se před soudem ujal i dalšího návrhu na zrušení politické strany.
Teroristé a dobrodruzi
Ministerstvo začalo na analýze pracovat po únorovém projednávání zákona o protikomunistickém odboji. Bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček, podle nějž je norma „politickou adorací teroristických aktů minulosti“ a aktéři třetího odboje „často byli dobrodruzi na hranici dospělosti“, ve svém projevu mimo jiné obhajoval marxismus, zpochybňoval věrohodnost řady příslušníků protikomunistického odboje a odsoudil členy skupiny bratří Mašínů.
Jen několik týdnů před tím podal šéf senátní komise pro vyšetřování ústavnosti KSČM Jaromír Štětina vládě návrh na vypracování žaloby. Domnívá se totiž, že komunisté se stále nevzdali násilných prostředků pro prosazování svých zájmů, což odporuje ústavě.