Stálá komise Senátu pro podporu demokracie ve světě pořádá dnes od 19.00 hodin v Hlavním sále Senátu promítání filmu „Katyň“ režiséra Andrzeje Wajdy.
Na začátku schůze komise předá předseda Senátu PČR pan Přemysl Sobotka kondolenční dopis a kondolenční listiny mimořádnému a zplnomocněnému velvyslanci Polské republiky v České republice J.E. panu Janu Pastwovi.
Anotace filmu:
Katyň, Polsko 2007, 126 minut
Příběh válečného zločinu, jenž se stal symbolem nelidského Stalinova režimu. Příběh lži, která měla tento zločin vymazat z lidské paměti. Dlouho očekávaný film režiséra Andrzeje Wajdy popisuje osudy polských důstojníků a příslušníků inteligence, zmasakrovaných sovětskou tajnou policí NKVD roku 1940. Zmizení více než 22 500 mužů zůstávalo dlouho záhadou pro svět a především pro jejich blízké. Když však nacisté objevili v roce 1943 masové hroby u Katyně, začala druhá kapitola tragického příběhu – pronásledování těch, kteří se nebáli o zločinu mluvit pravdu. Tento boj skončil až v roce 1990, kdy Kreml přiznal odpovědnost za masakr. Přesto Rusko stále odmítá odtajnit dokumenty týkající se této události a uznat masakr za genocidu. Filmové drama, které Wajda natočil podle knihy „Katyń: Post Mortem“ Adrzeje Mularczyka, se zaměřuje na příběhy lidí, které masakr s různou intenzitou osobně zasáhnul. Právě tak jako zasáhnul jeho tvůrce: v Katyni byl zavražděn Wajdův otec a také strýc hudebního skladatele Kryzstofa Pendereckého. Děj filmu vypráví o osudy čtyř důstojníků a jejich rodin na pozadí dějin Polska, které v roce 1939 vymazaly z mapy Evropy armády aliance dvou totalitních režimů. Krutý příběh začíná 17. září 1939, kdy do země vstupuje Rudá armáda… Film byl v roce 2008 nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film a v únoru 2009 byl nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší zahraniční film roku 2008.