Další postup ohledně podnětu Senátu na pozastavení činnosti KSČM má premiér Jan Fischer projednat se senátní komisí pro posouzení ústavnosti KSČM v úterý 8. prosince. ČTK to řekl předseda komise Jaromír Štětina s tím, že jednání se mají zúčastnitsenátnímu návrhu nakloněný ministr pro lidská práva Michael Kocáb a ministr vnitra Martin Pecina, jehož úřad zastává spíše opačné stanovisko.
„Pan ministr Pecina chtěl to usnesení Senátu prostě smést ze stolu, ale několik ministrů by rádo Senátu vyhovělo,“ uvedl Štětina. Pecina, kterého do vlády nominovala ČSSD, koncem října projednávání návrhu stáhl z jednání vlády. Fischer uvedl, že návrh byl odložen po žádosti senátorů o další debatu.
Senát už koncem loňského října vybídl vládu k tomu, aby se kvůli KSČM obrátila na Nejvyšší správní soud. Vycházel z dvouleté práce Štětinovy komise. Ta shromáždila řadu indicií, které podle ní nasvědčují porušování ústavy a nedodržování zákonů současnou komunistickou stranou. Komunisté podle nich podporují režimy používající násilí a nezřekli se násilí jako prostředku k prosazování svých zájmů.
Kabinet Mirka Topolánka (ODS) návrhu do svého předčasného sesazení nevyhověl. Bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) koncem února uvedl, že výsledkem případného rozpuštění KSČM by mohl být pouze vznik podobné strany s jiným názvem. Předseda strany Vojtěch Filip již dříve oznámil, že postup horní komory je nelegitimní a nemůže mít žádné následky. Pohrozil odvetnými opatřeními například ve formě právních kroků, pokud by se vláda na soud přece jen obrátila.
Ministerstvo vnitra pod Pecinovým vedením se podle jeho posudku nedomnívá, že by vláda s návrhem u soudu uspěla. „Nelze konstatovat bezprostřední ohrožení demokratické společnosti, kdy jediným prostředkem nápravy by bylo rozpuštění či pozastavení činnosti KSČM,“ stojí v posudku. Proti hovoří podle ministerstva i skutečnost, že se komunisti za dvacet let etablovali na politické scéně.
Kocáb však nedávno uvedl, že o dalším směřování KSČM by soud měl rozhodnout. Do té doby by se měla činnost komunistické strany pozastavit. Soud by měl podle Kocába načrtnout určité mantinely a podmínky fungování komunistické strany. Používání některých symbolů a odkazování na některé osobnosti a myšlenky z komunistické historie by totiž mohlo být v rozporu s českou ústavou, domnívá se Kocáb. KSČM by podle Štětinovy komise měla například ze svého názvu vyškrtnout slovo „komunistická“. Měla by také odmítnout marxisticko-leninské násilí jako prostředek k dosažení svých politických cílů.
mhm mal