Policie rozehnala technoparty slzným plynem a vodními děly
MLÝNEC/PRAHA – Mimořádně bezohledný postup vůči veřejnosti zvolily v pátek a v sobotu české politické špičky při zákroku, jímž policie rozehnala taneční technoparty u Mlýnce na Tachovsku. Policejní těžkooděnci v sobotu odpoledne použili proti zhruba 5000 jejích účastníků slzný plyn a vodní děla.
Tvrdý zásah, připomínající výjevy z konce komunistického režimu v letech 1988-1989, odneslo nej-méně sto lidí zraněními. Desítky jich odvezly sanitky do okolních nemocnic, jeden policista měl utrpět zranění páteře.
Během zásahu policisté uzavřeli běžnému provozu frekventovanou dálnici D5, směřující k nedalekému hraničnímu přechodu do Německa v Rozvadově. Účastníci party, která se konala přímo u dálnice, tak měli možnost odjet; ostatní motoristé měli smůlu. Policie tak navázala na páteční zásah, kdy dálnici uzav-řela, aby znemožnila účastníkům příjezd. Ti pak vytvořili kolonu o délce 25 kilometrů.
Tanečníci se hájili tvrzením, že mají pozemek za účelem pořádání party smluvně pronajatý. Faksimile smlouvy, jejíž platnost se policisté pokoušeli zpochybnit, se také objevilo na zpravodajských serverech. Policie nakonec dostala rozkaz do půlnoci úplně vyklidit všechny pozemky, a dokonce zabavit zvukovou aparaturu účastníků party. Jisté naopak bylo, že tvrdý policejní postup našel přímou podporu v nejvyšších politických kruzích, zejména u ministra vnitra Františka Bublana a premiéra Jiřího Paroubka. „Já jsem panu ministrovi vnitra řekl, aby postupoval v tomto směru co nejrázněji,“ řekl v pátek Paroubek. „Pokud si tam budou dál lehat na dálnici, mají je naložit do autobusu, a poslat je na hranice a dostat je z republiky,“ oživil premiér obrazy mocenských postupů známých z třetího světa. V západních zemích obvykle úřady proti účastníkům nezasahují; v četných případech, jako je proslulá každoroční Love Para-de v Berlíně, jim dokonce pomáhají s organizací. Bublan naopak v sobotu navrhl změny v zákonu o shromažďování, jenž by podle něho měl dávat policistům větší pravomoci.
Opoziční politici nešetřili kritikou policejního postupu. „Zásah je neadekvátní a protizákonný,“ řekl například pražský senátor za Stranu zelených Jaromír Štětina. V sobotu již byl mírnější i Paroubek. „Neznám tu situaci konkrétně, protože jsem teď na dovolené v Alpách,“ řekl, ač o den dříve situaci patrně nemohl znát o mnoho lépe. Na organizaci zásahu se podílel i zástupce ředitele okresní policie v Tachově František Pachl. Ten je veden v takzvaných Cibulkových seznamech jako někdejší příslušník komunistické StB v krajské správě Plzeň
(reportáž na str. 2)
Foto popis| Demokracie 2005. Proč to děláte, ptají se oči zkrvavené dívky. Zásah je v pořádku, odpověděl jí přes média ministr vnitra František Bublan. Vesnice Mlýnec na Tachovsku si včera své jméno zasloužila vrchovatě. Tisícovka policejních těžkooděnců si při střetu s „technaři“ nebrala servítky. Výsledek několikahodinové bitvy: nejméně stovka zraněných z obou stran.
Foto autor| Foto Karel Šanda