Zvýšení odolnosti EU proti vlivu zahraničních aktérů v nadcházející kampani před volbami do EP

Vystoupení europoslance Jaromíra Štětiny na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku 14. listopadu 2018:

Pane předsedající, už v roce 2013 vytýčil zásady hybridní války náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ruska generál Valerij Gerasimov. Gerasimovova doktrína zdůrazňuje, že nevojenské prostředky mohou být účinnější než tradiční zbraně. Správně volené a aplikované slovo může být destruktivnější než tanky či raketové systémy.

Jedna z divizí této Gerasimovovy hybridní armády ovlivňuje volební procesy. Tak například: nizozemské referendum o ratifikaci asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou, referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, německé volby v roce 2017, francouzské prezidentské volby ve stejném roce. Dezinformacemi byly zaplaveny a ovlivněny i prezidentské volby v mé zemi, České republice. Výrazně napomohly vítězství proruského prezidenta Zemana.

Zastavení uměle vyvolávané eroze důvěry v demokratické instituce se musí konečně stát centrálním bodem agendy členských států, ale i Evropské unie samotné. Proto důrazně apeluji na hlavy států a vlád i na vysokou představitelku pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, aby na prosincovém summitu udělali zásadní posun ve vnímání tohoto strategického nebezpečí. Očekávám představení maximálně ambiciózního akčního plánu s konkrétními kroky.

Příštím důležitým cílem dezinformačních kampaní a možných kyberútoků budou volby do Evropského parlamentu v květnu 2019. Rád bych doufal, že už budeme připravenější než v minulosti.