Zítra dostaneš pendrekem ty

Vládní souhlas s útokem na tanečníky CzechTeku otevírá cestu novele zákona o svobodě shromažďování.

Organizátor letošního CzechTeku Václav Šroub dnes už na policejní popotahování vzpomíná s úsměvem. Státní zástupce proti němu odmítl zahájit trestní stíhání. Nemusel ani na policejní výslech a za advokáta zaplatí jen pár stokorun. Na druhé straně barikády zatím vládou prošla zpráva, která může ovlivnit nejen konání dalších CzechTeků, ale i životy nás všech. Vláda se usnesla, že policejní zásah na technoparty CzechTek 05 byl až na „několik excesů“ v pořádku.

Prázdný a falešný

Třicetistránkový elaborát Bublanova ministerstva připomíná spíše mix přednášky a obhajoby než kritickou analýzu. Ministři se z ní mohou poučit o subkultuře technařů, konání prvních freeparty v Americe a Velké Británii. „Příslušníci komunity nosí sportovní boty, mikiny s kapucou a kalhoty zvané kapsáče, nebo vojenské oblečení,“ sděluje text, jehož většina popisuje chronologicky průběh policejních příprav na konání technoparty a samotný její průběh. Dobrou polovinu hlavního oddílu tvoří citace zákonů, které účastníci mohli porušit nebo porušili a v závěru se čtenář dozví, že policie „při přípravě, průběhu i ukončování technoparty postupovala v souladu s právním řádem“.
„To je špatný a falešný závěr. Podstatou problému přece je, že k tomu zákroku nemělo dojít,“ říká senátor Jaromír Štětina, který násilné rozehnání tanečníků od počátku kritizoval. Zásah byl podle něj od počátku politikum, stejně jako jeho následné prověřování.
Bublanova zpráva je důležitá hlavně ze dvou důvodů. Závisí na ní osud policejního prezidenta Vladislava Husáka, který byl do funkce jmenován provizorně právě kvůli tomu, aby se vyjasnilo, jestli nese odpovědnost za zákrok proti technařům. A zadruhé proto, že vláda prohlásila policejní manévry za oprávněné, otevřela cestu novele zákona o svobodě shromažďování, na které vnitro usilovně pracuje (viz rámeček).
Husák, který odpovědnost za násilné vytlačení účastníků CzechTeku od počátku odmítá, si může oddechnout. O jeho angažmá se zpráva vůbec nezmiňuje. Přitom z logiky věci by takto velké a médii sledované akci neměl velet nikdo jiný než šéf uniformované policie, tedy právě Husák. Policie se ale rozhodla jinak. K veškeré odpovědnosti za manévry se přihlásil tachovský policejní ředitel Jaromír Kníže. Ze své funkce samozřejmě nemohl koordinovat příjezd posil z celé republiky, při tom měl k dispozici „podpůrný tým“. Ten byl stvořen dva týdny před CzechTekem z rozkazu odcházejícího policejního prezidenta Jiřího Koláře a dostal pravomoc poslat posily tam, kde budou potřeba. Znamená to, že kritici Husákova jmenování teď mohou být uklidněni a podpoří ho ve funkci? „Nečetl jsem tu zprávu, nejsem člen vlády. Počkám si, až ji budeme projednávat ve sněmovně. Ale při současném stavu policie je otázka, jestli ji má vést člověk zevnitř, nebo zvenku,“ říká Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). „Pan ministr nepovažuje zprávu za dostatečné vysvětlení a chce věc osobně probrat s panem Husákem. Doposud není zřejmé, kdo byl viníkem celé té události, jestli technaři, nebo policie,“ tlumočí názor ministra spravedlnosti Pavla Němce jeho mluvčí Petr Dimun.

***

Techno před Bastilou

Jak bude novela zákona o shromažďování přesně vypadat, není ještě jasné. Nicméně vnitro se velmi hlásí k „francouzskému modelu“, který Paříž před časem přijala právě s cílem omezit možnost divokých technoparty. Ve Francii od té doby zákon nařizuje organizátorům nahlásit akci měsíc dopředu, předložit k tomu potvrzení o souhlasu dotčených obcí, plán zajištění bezpečnosti, hygieny a veřejného klidu, dále opatření k prevenci rizika dopravních nehod pod vlivem alkoholu a drog, podrobný plán ukládání odpadků a jejich odvozu a souhlas majitele pozemku. Nicméně zpráva ministra Bublana při svém nadšení pro francouzskou cestu zapomíná uvést též současný stav, který ve zmíněné zemi panuje. Francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy již například v roce 2003 zaslal všem zemským prefektům dopis, ve kterém žádá maximální otevřenost a spolupráci s organizátory podobných akcí. „Techno hudba je součástí našeho života a je nemožné kolem ní chodit jako kolem horké kaše, ať se nám to líbí nebo ne. Stoupenců filozofie freeparty je zhruba 300 000 a spousta z nich mohou být naše děti. Systematická a slepá prohibice s konečnou platností není cestou k inteligentnímu řešení. Zákazy vedou k tomu, že se celé hnutí dále radikalizuje, a nutí ho k tomu, aby se skrývalo a porušovalo zákon,“ píše Sarkozy a pokračuje: „V každém případě nesmí dojít k neochotě ze strany administrativy. Nežádám vás o to, abyste organizovali freeparties, ale postarali se o to, aby byly pořádány v přijatelných podmínkách pro obyvatele i návštěvníky.“