Zda odstoupím? Nevím

Zda odstoupím? Nevím
říká ministr vnitra František Bublan, který policejní zásah obhajoval v Senátu

LN Chcete, aby vám senátoři Mejstřík a Štětina sháněli záběry z policejního zásahu. Zkoušíte si ty záběry shánět i sám? Třeba na internetu?

Sám jsem si to najít nezkoušel. Přiznám se, že nemám čas někde brouzdat po internetu. Policie si to určitě udělá sama. Těch snímků je tam spousta, různých, všelijakých.

LN Jak se budou hledat policisté, kteří při zásahu pochybili? Na základě těchto záběrů?

Bude se vycházet ze záběrů. Bude se ověřovat, jestli jsou skutečně z této akce. Není to tak jednoduché.

LN Jednoduché to vyšetřování nebude i proto, že si spousta policistů schovávala služební čísla. Co když si někdo chce stěžovat, ale vlastně neví na koho?

To není problém dohledat. Ten policista tam nebyl sám. Mám snímky, na kterých je skupina pěti policistů, a z toho tři číslo mají a dva nemají. Tak ti tři určitě vědí, kdo stál vedle nich.

LN Před chvíli jste senátory přesvědčoval, že za tím zásahem nelze hledat „vůbec žádný politický vliv“. Když ale premiér řekne: zakročte proti účastníkům co nejradikálněji, co je to jiného?

Ale to je… Já vím. Podívejte se, policie je součást státní moci. A to, že jí jeden z dalších představitelů vyjádří podporu, tak to je na místě. Ale myslím, že to na chování těch policistů nemělo žádný vliv.

LN Podle vás si to ředitel tachovské policie nijak nevyhodnotil?

Možná byl motivován spíš tím, že před rokem byl kritizován, že v Boněnově nezasáhli.

LN Řekl jste, že vyberete právní kancelář a necháte jí zpracovat rozbor. Co když se ukáže, že technaři měli louku řádně pronajatou, a policie tedy neměla důvod k blokování dálničního sjezdu a pozdějšímu zásahu? Vyvodíte z toho pro sebe nějaké důsledky?

Důsledky samozřejmě vyvodím, ale ne v tom smyslu, že bych zpochybnil ten zásah.

LN Odstoupíte?

To já nevím, to záleží, v jakém stavu by to bylo.

Foto popis| Odmítám! Ministr vnitra František Bublan včera v Senátu opět hájil zákrok policie proti účastníkům technoparty. Znovu odmítl, že by za zásahem byla jeho nebo premiérova politická objednávka. Přesto senátoři považují policejní zásah za nepřiměřený.
Foto autor| Foto ČTK – Michal Doležal