Zápisník z Malé strany

* Kabinet ODS po 35 dnech, 23 hodinách a 30 minutách od svého jmenování podal demisi. Vzhledem k tomu, že strana na vládnutí čekala dlouhých osm a půl roku, to byla hodně krátká radost.

* Hodiny, které Mirek Topolánek proseděl při koaličních jednáních s Martinem Bursíkem, zjevně nezůstaly bez následků.
Minulé pondělí se Topolánek jako první český premiér zúčastnil Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm a při té příležitosti přímo v dějišti akce vlastnoručně zasadil jedenáct stromků.

* O pořádný rozruch se minulý týden na ministerstvu financí postarala náměstkyně Dana Trezziová. Oznámila svému šéfovi, že letošní daňové příjmy nebudou o deset miliard korun nad platným rozpočtem, jak plánoval Tlustého předchůdce Bohuslav Sobotka, ale naopak asi o tři miliardy pod ním. O tom, že to zle zamává i s připraveným rozpočtem na rok příští, nepochybuje nikdo.

* Přednedávnem Jiří Paroubek obvinil svého kritika ze „sykofantství“, minulý týden zase v reakci na komentář v tisku psal o „brimboriu zvaném Kubiceho zpráva“. Výraz brimborium, který nezná ani Slovník cizích slov, ale užíval ho třeba T. G. Masaryk, znamená cosi zbytečného, nepodstatného. Už za to vzdělávání českého národa, pane Paroubku, děkujeme – zůstaňte!

* Veliký nával je tradičně na uvolněná místa v dozorčí radě České konsolidační agentury.
Sněmovna na nejbližší schůzi vybere z kandidátů čtyři, kteří si funkcí měsíčně přilepší o 85 tisíc korun. Své zástupce do rady nenavrhli jedině zelení.

* Po nedávné střelbě na radnici v Havířově je v ohrožení další severomoravský politik. Karvinský poslanec ODS Jaroslav Krupka ohlásil policii, že i jemu někdo vyhrožuje zabitím.

* Nad kuřecími prsíčky s meruňkovou omáčkou a grilovaným lososem s karotkou se sešli šéfové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček. Stejně jako už několik jejich předchůdců slíbili připravit zákon o vztazích mezi komorami. Na předpisu, který předpokládá Ústava ČR, se za deset let poslanci a senátoři nebyli schopni shodnout.

* Senátoru Jaromíru Štětinovi vyhodili z připravovaného čísla časopisu Senát jeho text o návštěvě Gruzie. Senátor v něm otevřeně popisoval mocenský nátlak Ruska na jeho někdejší satelit.

* Herci Tomáši Töpferovi, který v Praze 4 kandiduje za ODS do Senátu, musejí jeho kolegové závidět věrné fanoušky. Ti si v deníku Metro zaplatili celostránkový inzerát, v němž vyzývají další hercovy obdivovatele, ať Töpfera nevolí, jinak prý nebude mít dost času na hraní. Láska až dojemná!

Foto popis|