Zakažte komunistickou stranu, navrhuje senátor Štětina

Praha – Neprůstřelnou vestu vyměnil za senátorské křeslo, ale razanci neztratil. Bývalý válečný reportér Jaromír Štětina udělá první krok v Senátu: chce zakázat komunisty.

Společně s dalšími deseti senátory kvůli tomu chystá zvláštní zákon.

„Připadá nám, že revoluce před patnácti lety je nedokončená, a proto chci s několika kolegy v Senátu podnikat určité legislativní kroky, aby tento absurdní stav mohl být napraven,“ říká jedenašedesátiletý Štětina, který byl loni na podzim zvolen za Stranu zelených. Grebeníčkova KSČM podle něho nebyla schopna sebereflexe, pokání a neztratila nic ze své zpupnosti. O svém úmyslu se Štětina zmínil v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Se zákonem chce přijít za pár týdnů.

 

Vypustit slovo komunistická

 

Zatím však Štětina tají podrobnosti připravovaného návrhu i jména senátorů, kteří jej podporují. Podle informací MF DNES má zákon jednoduše zakázat, aby politické strany měly v názvu slovo „komunistická“. Podpoří ho nejspíš hlavně senátoři z Klubu otevřené demokracie, jako například Karel Schwarzenberg.

Jejich antikomunistická aktivita však podle bývalého ústavního soudce Antonína Procházky nemá žádnou naději na úspěch.

„Dnes je KSČM jedna z parlamentních stran. Navíc čeští i další komunisté mají zastoupení v parlamentu Evropské unie,“ argumentuje Procházka. „Komunisté se měli zrušit hned v roce 1989, už rok dva poté to bylo nemožné, když jim byla umožněna kontinuita,“ dodal. Senátor Štětina by se rád se svým úmyslem svěřil exprezidentu Václavu Havlovi, s nímž se má společně s dalšími zelenými setkat příští týden. Právě Havel občas čelí kritice, že coby první „revoluční prezident“ nedokázal, nebo nechtěl zakázat komunistickou stranu.

Její dnešní šéf Miroslav Grebeníček už teď hrozí Štětinovi žalobou. „Pokud překročí únosnou mez, dám podnět k zahájení trestního stíhání, protože si dovoluje hrubým způsobem osočovat určitou skupinu lidí,“ reagoval Grebeníček. Pokusu zakázat jeho stranu, kterou dnes podporuje každý pátý volič, příliš nevěří ani předáci demokratických stran, kteří jinak KSČM kritizují.

„Obávám se, že dnes je to trochu umělé téma, byť bych si mohl stokrát přát, aby to tak nebylo,“ tvrdí šéf ODS Mirek Topolánek, podle něhož se Štětina jen snaží zviditelnit.

„Je věcí úvah, do jaké míry je efektivní něco takového zakázat a nechat tu ideologii kvést pod jiným názvem,“ míní další „antikomunista“ – šéf lidovců Miroslav Kalousek.