Z DOPISŮ ČTENÁŘŮ

Kdo je demokrat?

Neustále slyšíme, že KSČM je nedemokratickou stranou. Předseda ODS Mirek Topolánek se domníval, že k řešení vládní krize by měl prezident svolat schůzku všech tzv. demokratických stran bez KSČM.
Bylo 41 poslanců za KSČM (1/5 poslanců P PS) zvoleno do parlamentu nedemokratickou cestou? Pak byl tedy prezident Klaus zvolen nedemokraticky, když byl zvolen také hlasy poslanců za KSČM. Proč okamžitě po zvolení neabdikoval a proč také jeho abdikaci nepožadovaly ostatní »demokratické strany«? Vždyť prezidentuje jen díky hlasům komunistů.
Jak by reagovaly »demokratické« parlamentní strany, kdyby poslanci za KSČM hlasovali pro vyslovení nedůvěry vládě? Obvinil by Kalousek, Richelieu či Mazarini naší politické scény, ODS ze spolupráce s komunisty a z toho, že chce vládnout se souhlasem komunistů?
»Demokraté« naší politické scény mají z neustále se zvyšujících preferencí KSČM panický strach ne proto, že je nedemokratická, ale že jako jediná parlamentní strana není zapletena do žádného skandálu, není namočena v privatizačním výprodeji a za tento výprodej nedostala žádné sponzorské dary od různých pofiderních dárců, ale i od podniků, jejichž zakladatelem byl Fond národního majetku a jejichž dary byly v rozporu s paragrafem 19 zák. č. 424/1991 Sb. zákona o sdružování v politických stranách a hnutích. Kdyby v ČR platily zákony pro všechny stejně, tak »demokratické« strany měly tehdy minimálně pozastavenu činnost nebo byly zrušeny.
Ve vztahu k současnému antikomunistickému běsnění doporučuji všem těmto antikomunistům přečíst si, než dají pánové Štětina a Mejstřík zakázat a spálit, co to je komunistofóbie – nenávist ke komunistům, komunismu: kdo zůstává u komunistofóbie a la začátek 90. let, dnes už nekráčí stejným směrem jako drtivá většina společnosti. Vydala Academia »Nová slova v češtině« – slovník neologismů v roce 2004 (AVČ-Ústav pro jazyk český).

Václav FRANCL, Praha