Vzpomínková akce k 17. listopadu

Zhruba tři tisíce lidí přišly dnes večer k sídlu bývalé české centrály gestapa a k budově KSČM v pražské ulici Politických vězňů podpořit vzpomínkovou akci k výročí revoluce v roce 1989.

Demonstraci, kterou jako před 16 lety pořádali studenti vysokých škol, osobně podpořilo několik politiků i bývalých disidentů, včetně Václava Havla. První lidé zapálili své svíčky u Pečkova paláce, kde za druhé světové války sídlila centrála a vyšetřovna gestapa. Tato budova je v horní části ulice Politických vězňů. Odtud živý řetěz většinou mladých lidí mířil k objektu Ústředního výboru Komunistické strany Čech a Moravy, který sídlí v téže ulici.

„Studenti tyto dva domy pojímají jako symboly těch režimů, které ve 20. století nejvíce ublížily u nás i ve světě. Myslím, že to srovnání je na místě,“ podotkl senátor Jaromír Štětina.

Po minutě ticha se většina účastníků večerní demonstrace vydala k pamětní desce na Národní třídě připomínající 17. listopad 1989 a tehdejší násilné potlačení studentské demonstrace.