Vystoupení Jaromíra Štětiny na plénu EP: Situace v Čečensku a případ Ojuba Titjeva

Europoslanec Jaromír Štětina přednesl 14. února 2019 na plénu Evropského parlamentu svou řeč:

 

Pane předsedající, být ředitelem pobočky Memoriálu v Grozném je nebezpečné povolání. Vzpomeňme na Natalji Estěmirovovou, předchůdkyni Titjeva, která byla v roce 2009 zavražděna. Titjev čeká na rozsudek, který jej může poslat na deset i více let za mříže. Dnešní čečenský prezident Kadyrov, dosazený po druhé čečenské válce Putinem, zavedl v Čečně režim bezpráví. V tomto režimu se Titjev a jeho organizace, které jsme před deseti lety udělili Sacharovovu cenu, snaží chránit ty, jejichž životy jsou ničeny.

Pracoval jsem několik let jako novinář v první i druhé čečenské válce. Viděl jsem, jakých zločinů se dopouštěla 58. ruská armáda. Ve válce zabila 80 tisíc civilních obyvatel, zničila kolem 200 vesnic, tři města, zničila infrastrukturu země, vyhnala do diaspory polovinu čečenského národa. Mnoho mých přátel padlo nebo bylo zabito včetně Anny Politkovské, mé kamarádky, s níž jsem pracoval ve druhé válce. Režim Kadyrova dodnes tyto válečné zločiny adoruje. Titjevovo hnutí Memoriál považuje za nepřítele.

Jsem rád, že pan Titjev získal v loňském roce cenu českého prezidenta Václava Havla, kterou uděluje Rada Evropy. Titjev musí být bezpodmínečně propuštěn.