Výslech

Rozhovor s Vladimírem Hučínem.

Vladimír Hučín (54) bývalý disident a důstojník BIS

Muž, který škodil bývalému režimu a byl za to vězněn, má potíže i v režimu novém. Nejen na to, co si myslí o tom, že ČT odkládá vysílání dokumentu o jeho příběhu, se Vladimíra Hučína ptali on-line čtenáři LN.

* Za jak dlouho si myslíte, že v ČR dojdeme konečně k názoru, že komunismus byl mnohem horší diktatura než nacismus a zaslouží si opovržení?

Je to o osvětové výchově na školách. Zde máme velký dluh. Učivo o této problematice musí být podáno tak, aby zaujalo. Ne každý učitel starší 40 let si bude před žáky nastavovat zrcadlo.

* Jak je možné, že Petr Uhl, který se roky snaží, abys byl odsouzen a uvězněn, rozhoduje v ČT o cenzuře programu, který natočil Martin Vadas?

Pan Petr Uhl vyšel z krajně levicových kruhů a jako takový se i chová. To, že tento člověk může ovlivňovat programy TV, je důsledek polistopadového vývoje. Stačila by nějaká konfrontace mezi mnou a Uhlem v televizi a každému by bylo jasno, kdo je pan Uhl.

* Jak vnímáte onen mimořádný opravný prostředek proti všem zprošťujícím rozsudkům, dovolání podané JUDr. Veseckou, nejvyšší státní zástupkyní, v okamžiku vaší volební kampaně do Senátu?

Nejvyšší státní zástupkyně si uvědomuje, že státním zástupcům (a nejen jim) na nižších pozicích hrozí za mé věznění trestní stíhání, a tak se snaží celou věc brzdit tím, že podává dovolání a zároveň žádá, aby soud byl neveřejný.

* Strašně si přejete, aby se konečně do sedla vrátila ODS, díky čemuž byste se vrátil do BIS. Vám tedy nevadí tunely, kožení, čermáci, mackové, fondy, železní, ovlivňování veřejnoprávních médií, arogance moci a estébézace BIS…?

To, že bych si, jak říkáte, „strašně přál, aby se do sedla vrátila ODS“, jsem nikdy netvrdil. Já mohu pouze vyjádřit přesvědčení, že v ODS je celá řada kvalitních lidí, kterým lze věřit, a ti s tunely, Koženými a podobnými negativy nemají nic společného.

* Jak dokážete dlouhodobě odolávat tlaku na vaši osobu?

K této odolnosti mne vycvičil předlistopadový režim, ale někdy toho už mám opravdu i já dost. Také je nutno zmínit, že nejsem na to sám a že se kolem mne stále více lidí aktivizuje včetně takových, jako je herec Ondřej Vetchý, senátor Štětina a celá řada dalších.

* Váš názor na bratry Mašíny.

O odbojové protikomunistické skupině bratří Mašínů, Milana Paumera a dalších jsem toho hodně prostudoval a považuji jejich odboj za správný a hodný úcty. Je to jedna z mála světlých výjimek, které naše smutné dějiny kolaborantství mají.

* Existuje ucelená publikace, kde bych se dozvěděl víc?

Je to kniha „Není to o mně, ale o nás“ nebo „Vítězům se neděkuje“ a částečně i „Vítězové – poražení“. V této publikační činnosti se bude pokračovat.

***