Vláda nenavrhne pozastavení KSČM, nechá prověřit některá sdružení

Praha 29. února (ČTK) – Vláda zatím nenavrhne pozastavení činnosti KSČM, protože nemá dostatek podkladů. Chce ale prověřit občanská sdružení, která s komunistickou stranou úzce spolupracují. Kvůli boji s levicovým extremismem kabinet osloví Ústav pro studium totalitních režimů, ustanoví také pracovní skupinu, která zhodnotí možnosti postihu této formy politického radikalismu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr vnitra Jan Kubice.
Ministr navrhl vládě několik opatření pro potírání projevů levicového extremismu. Mezi nimi je například vzdělávání policistů a pracovníků justice ve formách postihů radikálního politického jednání či rozpoznávání symboliky krajní levice.
Podle ministerstev vnitra a spravedlnosti není možné do budoucna tuto problematiku podceňovat. Resorty budou například posuzovat, zda v této souvislosti není možné použít nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.
Vláda ministerstvu vnitra uložila vypracovat návrh na pozastavení KSČM již v červenci loňského roku. Vnitro proto oslovilo experty na extremismus a nechalo si od nich udělat analýzy. Ani jeden z posudků však pozastavení činnosti nyní třetí nejsilnější parlamentní strany nedoporučil.
Odborníci se shodli na tom, že není možné činnost politické strany omezovat, pokud neohrožuje demokratický systém a práva a svobody občanů v budoucnu. Podle dřívější zprávy pro vládu tak nestačí předpoklad, že by nynější komunistická strana mohla opakovat zločiny své předchůdkyně, kdyby k tomu měla někdy příležitost. Ministerstvo se přitom obrátilo i na Bezpečnostní informační službu, zda nemá poznatky o protiústavní činnosti komunistů.
tmn ner rot

291254 feb 12