Vítězka: Voliči sečetli ODS její nedemokratické chování

Jablonec nad Nisou – Takový politický úspěch jako senátorka Soňa Paukrtová za sebou v Jablonci nad Nisou nikdo nemá. Minulý týden uspěla v komunálních volbách se svým Domovem nad Nisou a narozdíl od vítězné ODS dokázala sestavit většinovou koalici. Získala tak vedení radnice, kde po dvanácti letech skončila vláda ODS. O tomto víkendu obhájila post senátorky.
Jaké jsou první pocity vítěze?
Mám samozřejmě velkou radost. Dozvěděla jsem se to před chvíli a ještě si to musím uvědomit. Nečekala jsem úspěch v komunálních volbách ani příliš vítězství v senátorkách. Je to životní úspěch. Pracovali jsme na tom řadu měsíců s kolegy ze štábu a poslední měsíc i s mými dětmi. Všichni se hrozně nadřeli.

Myslíte, že rozhodly chyby ODS?
ODS udělala řadu chyb, za celé volební období a nejen v kampani. Vypěstovali si v nás silnou opozici. Přátelsky jsme jim několikrát nabízeli spolupráci a jejich záměrem bylo nás nepustit vůbec k ničemu a snažili se nás spíše politicky eliminovat. To se dlouhodobě nevyplácí.

Sečetli ODS voliči akce jako třeba investice do fotbalu?
Ano. Není třeba voliče příliš podceňovat, protože ti jim sečetli i jejich nedemokratické chování. Pokud to bude v mých silách, nezopakujeme toto nedemokratické chování zastupitelstva a budeme se snažit s nimi najít kontakt, i když teď je to hodně složité. Uděláme to, protože to dlouhodobě městu prospívá.

Jak byste popsala ono nedemokratické chování?
Zastupitelstvo se rozdělilo. Když něco řekla opozice, tak i kdyby to bylo sebechytřejší, bylo to špatně. Takové poměry tam být nemají.

Nemrzí vás, že nebudete starostkou? Mrzí a dokonce dost. Říká se, že vás formuje to, čeho v životě nedosáhnete. Vždy jsem hodně toužila být starostkou, ale neumím si představit, jak bych obě funkce sladila dohromady. S vedením města se budeme snažit využít mých možností ku prospěchu Jablonce.

Čemu se chcete v tomto volebním období v Senátu věnovat?
Budu pokračovat v projektu legislativního stop stavu. Znamená to vyčištění právního řádu České republiky. Mám připravenou možnost, aby občané zasahovali do tvorby zákonů v době jejich přípravy. Hlavně by bylo dobře vyvolat debaty o velkých otázkách Evropské unie, třeba přijetí eura. S kolegou Štětinou chceme přesvědčit Senát, aby vytvořil dočasnou komisi, která by zkoumala, zda je KSČM v rozporu s ústavou.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – liberecký kraj