„Vítání“ Merkelové: Víme o tom více. Schwarzenberg nadává už předem, Štětina se děsí, co povane z Hradu

parlamentnilisty.cz
16. srpna 2016, autor: Olga Böhmová.

Nesouhlas s uprchlickou politikou, kterou předvádí Angela Merkelová, se chystají projevit příští čtvrtek v Praze protiislámské iniciativy – Blok proti islamizaci, Alternativa pro Česko i Iniciativa Martina Konvičky. „Merkelová je hlavní strůjce současného marasmu západní Evropy a bezvýchodné situace s migrační krizí,“ uvedl Martin Konvička ve zvacím videu.

Aktivisté Robert Žák a Pavel Pešan, kteří prostřednictvím Facebooku svolávají stejně názorově laděné Čechy do Prahy, tvrdí, že se má kancléřka na co těšit – Češi si prý na ni chystají celou škálu protestních vyjádření. Od obligátního pískotu či zvedání prostředníčku přes vystrčení holého zadku po házení vajíček a rajčat. Někteří údajně uvažují o tom, že kancléřku postříkají kečupem či posypou moukou.

Ale aby v Praze v ten den nebyl slyšet pouze pískot, aktivisté Tomasz Peszynski, Jan Cemper či Michal Majzner dávají dohromady také své sympatizanty. Prozatím jim prý účast přislíbilo zhruba šedesát uživatelů sociální sítě Facebook. Akci kvitoval i europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. „Důstojné uvítání paní Merkelové by mělo alespoň z části napravit pachuť, která povane z Hradu ve chvíli, kdy ji bude přijímat prezident Zeman,“ zveřejnil Štětina na stránce akce.

Jeho slova však poněkud namíchla místopředsedu Alternativy pro ČR Petra Štěpánka.

Je to blázen!

„Jaromír Štětina je blázen! A ti ostatní lidé, kteří o Merkelové pějí ódy, jsou slepí a hluší, ale možná jen že mají nějakou omezenou činnost mozku a prostě nevnímají. Vždyť jsme ve velkých problémech, vždyť umírají lidé! Mnoho lidí je pobodaných, posekaných. To toho má být ještě víc? Anebo chtějí snad tvrdit, že to nesouvisí s migrační politikou, že to vůbec nesouvisí s islamizací?“ podivil se Štěpánek těm, kteří Merkelové chtějí v Praze vzdát hold. A ParlamentnímListům.cz řekl v této souvislosti ještě něco dalšího.

„Pozvat Angelu Merkelovou v tento čas? To je ten Sobotka blázen! Ale dobře mu tak!“ zmínil napřed Štěpánek rozzlobeně a dodal, že Merkelová není v ČR vítaná osoba a vědí to všichni, tedy kromě našeho premiéra.

„Obyčejní lidé v této zemi by jí měli dát najevo, že tady vítaná opravdu není. Protože především ona způsobila v celé Evropě problém tím, že sem uprchlíky pozvala, takže pak se sem hrnuli v ještě větší míře. Ona navíc celou situaci v Evropě tak rok, rok a půl neřešila anebo řešila jen málo a zcela neadekvátně. A za to by jí měli lidé snad děkovat?“ uvedl.

Centra evropských měst Arabové obsadí vždy

Také ho prý dost často nadzvedává ze židle, že mnozí politici tvrdí, že u nás žádní migranti nejsou. „No jasně! Oni tu jednotnou Evropu používají jenom někdy. Pokud jsme součástí Evropy, je přece i náš problém, co se odehrává sto kilometrů od nás za hranicemi! Nota bene když jsou ty hranice volně průchodné. Nemůžeme se tedy tvářit, že se nás to netýká,“ zdůraznil Štěpánek.

I on, třebaže nebydlí v Praze, prý slyšel, že je muslimů v metropoli již hodně. „Já to ale z osobního poznání nemám, žiju na vesnici na východě Čech. Ovšem vím, co si lidé tady myslí, a navíc je známo, že centrum Arabové víceméně obsadí vždy – někteří z nich tam pokřikují na ženský, jiní tam distribuují kdovíco, ale nakonec to dopadne tak, že ti naši lidé do toho centra kvůli nim ani nechodí. Momentálně si centrální část města obsazují v Mnichově, no a v Praze je to zatím plíživý proces, nestane se to hned. Ale máme přistoupit na to, že se během několika let změní charakter naší země? Opravdu to chceme? Já myslím, že to většina lidí nechce, takže proto říkám, že pan Štětina a jemu podobní jsou blázni, kteří jsou schopni zničit dědictví našich dědů a otců. Vždyť máme povinnost vůči našim dětem, abychom jim zemi předali v nějakém stavu,“ uvedl Štěpánek s tím, že ovšem nechce dopředu zveřejnit, co spolu s Iniciativou Martina Konvičky Alternativa chystá. „Neprozradím, co na 25. srpna konkrétně chystáme,“ poznamenal už s ohledem na to, že program Merkelové se změnil.

Sobotka ji pozval jen do vědeckého ústavu

Migrace totiž prý nebude prioritním tématem návštěvy Merkelové v Praze, třebaže původně česká strana uvažovala o tom, že by vystoupila na Univerzitě Karlově a debatovala zde o migrantech se studenty. Německá kancléřka se ale namísto toho údajně podívá do unikátního vědeckého pracoviště v pražských Dejvicích a samozřejmě promluví s nejvyššími představiteli našeho státu, tedy s premiérem Bohuslavem Sobotkou a s prezidentem Milošem Zemanem. Návštěva centra je však údajně součástí dlouhodobějšího plánu premiéra Sobotky, který chce od tématu migrace před krajskými volbami odvést pozornost, a kancléřce chce tak ukázat vztahy s Německem v mnohem rozmanitější podobě.

„Návštěvě Merkelové přitom ještě nedávno předcházely zprávy, že by se mělo jednat o jednotné azylové politice, což samozřejmě pro nás nepřináší vůbec nic dobrého. Kdybychom totiž na to přistoupili, znamenalo by to, že finančně zvýhodnění budou uprchlíci oproti našim vlastním lidem. Ale já si myslím, že hlavní povinností politiků naší země je na prvním místě starat se o vlastní občany, ne o celý svět. Pomáhat ano, ale nikoliv za cenu sebezničení,“ doplnil k tomu Petr Štěpánek.

Konvička: Bude to hodně překvapivé!

Co se týče protestních akcí, nebyl pro ParlamentníListy.cz sdílnější ani zmiňovaný Martin Konvička. „Jak budou ty naše protesty vypadat, tak to vám dnes nepovím, máme na to ještě deset dnů. Ale protože se v Praze tu hrobnici Evropy chystají vítat nejrůznější uskupení, tak se Alternativa s Iniciativou rozhodly, že nebudeme dělat nějakou patnáctou demonstraci v řadě, ale že uděláme něco překvapivého. Nebojte se, bude to naprosto v mezích zákona!“ sdělil ParlamentnímListům.cz Konvička s tím, že se však rozhodně nehodlá ukázat na protestech, které připravují třeba aktivisté Robert Žák a Pavel Pešan.

„Osobně na demonstraci Pavla Pešana nebudu,“ doplnil Konvička odhodlaně. Prý už kvůli tomu, aby nedal důvod k atakům těch, kteří na něj v minulosti podali trestní oznámení.

„Já počítám naopak s tím, že se propojíme v protestech všichni a setkáme se 25. srpna na jednom místě. Protože se ale pohyb Angely Merkelové v ČR dosud tají – tedy kromě toho výzkumného ústavu – dosud nevíme, kde se na shromážděních sejdeme. Ale řešíme to,“ sdělil Pavel Pešan ParlamentnímListům.cz.

Vajíčka opravdu ne

Musí však prý pro veřejnost opravit formu protestu, protože prosáklo, že budou snad na Merkelovou házet vejce a sypat na ni mouku. „Já propaguji píšťalky, ale házení vajec ne. Dá se přece skvěle protestovat i pomocí transparentů a pískotu. Chceme však, aby byl náš názor slyšet razantně, proto přijdeme i s transparenty v němčině, aby se případně dostalo do německých médií, že Merkelová v Čechách není úplně vítána kvůli migrační politice posledních let,“ doplnil Pešan.

Nejobsáhleji se k tématu pro ParlamentníListy.cz vyjádřil někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Předchozím prý vzkazuje, jakou že to budou dělat volovinu.

„Ty protesty jsou volovina, ale mají na ně právo. Myslím, že to je spíše pomsta těm, kteří svého času protestovali proti návštěvě Číňánka. Aby z druhé strany dokázali, že také mohou protestovat, tak budou protestovat. Samozřejmě že je to volovina, protože si také musíme uvědomit, kolik toho do Německa vyvážíme – jak známo, export do Bavorska je větší nežli do Číny anebo do Ruska. Německo je opravdu náš ekonomický spojenec a v Evropské radě jsem zažil na toto téma živé diskuse s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem, který nám v tom velice pomáhal. Takže už proto je to opravdu volovina. A Merkelová, která jak známo studovala v Čechách, k nám má také ještě nějaký vztah. Ale prosím, protestuje se proti všemu, tak ať ti pitomci mají právo demonstrovat,“ zmínil Schwarzenberg.

Je mi smutno z toho, že zrovna Češi tak vyvádějí

K připomínce, že odpůrce Merkelové hlavně dráždí čeští politici, kteří tvrdí, že nás migrace vůbec neohrožuje, Schwarzenberg odvětil: „Já bych jim vzkázal, aby otevřeli naopak oči oni a podívali se na to, co je pravda, a nešířili poplašné zprávy a aby situaci ještě nekomplikovali svou vlastní blbostí. Samozřejmě že je migrace velká a že s tím jsou spojená určitá nebezpečí, ale nicméně mně je vždy smutno z toho, že zrovna Češi tak vyvádějí, když žádný uprchlík k nám nechce – tedy alespoň ne z Afriky a ani z Blízkého východu… Kolik je u nás Afričanů nebo Syřanů, kolik jste jich potkala u nás?“ otázal se exministr.

Na námitky, že je však v centru Prahy k vidění muslimů zvláště v posledních měsících nepočítaně mnoho, pak kníže překvapivě dodal: „Nesmíme zapomenout na to, že máme tady i Karlovy Vary a Teplice a jiná lázeňská města, do nichž pak za léčbou ze Středního východu jezdí poměrně dost turistů. Samozřejmě že jsou zahalení, ale za to, že k nám jezdí, bychom jim měli být spíše vděčni. Třeba například Teplice, kde by jinak lázeňství uhynulo na úbytě, žijí hlavně z návštěvnosti Arabů, kteří tam z tradičních důvodů jezdí často. Prostě museli bychom se podívat blíže na čísla, kolik Arabů k nám jezdí z důvodu turistiky a kolik z nich je migrantů.“