Vagon s muzikou

Lidovecká kritika policejního zásahu je směšná

Je více než pobuřující, že je zadržen člověk, který spořádaným způsobem protestuje proti projevům třídní nenávisti členů extremistické Komunistické strany Čech a Moravy, která dává neustále najevo záměr svrhnout dnešní demokratický režim, sdělil České tiskové kancelářisenátor Jaromír Štětina. Kolem komunistů je toho víc, co je pobuřující. Nejhorší je to, že je podporuje jeden volič ze čtyř. Pobuřující je to, že premiér Jiří Paroubek připouští možnost spoluvládnutí s komunisty. Pobuřující je to, že v době vrcholící Grossovy aféry sociální demokraté vážně uvažovali o tom, že usednou komunistům na lopatu a nechají se jimi podporovat v parlamentě.
Proti těmto pobuřujícím skutečnostem je aféra s policejním zásahem při prvním máji na Letné prkotina. Případ je to nešťastný a vůbec nejhorší na něm je, že se policisté vrhli na protestujícího Jana Šinágla jakoby na pokyn hřímajícího Miroslava Grebeníčka. Policisté dnes už dovedou uspokojivě zvládat střety nacistů a anarchistů. Čistě technicky vzato je zřejmě těžší udržet pořádek, jakmile je demonstrantů málo. Kdo někdy podobný zásah viděl na vlastní oči, asi potvrdí, že je to vždycky stejné. Někdo začne křičet, rušit shromáždění, policisté se na něho vrhnou a odvedou ho. Tyhle akce se dělají pro média. Jde při nich o to, aby byly vyfotografovány. Sympatie nikdy není na straně policistů. Právě tak to proběhlo při „pacifikaci“ Jana Šinágla. A bude to stejné příště i přespříště.
Jelikož je to událost mediální, je to skvělé pole i pro demonstraci politických stran. Je vcelku přirozené, že do tohoto vagonu s muzikou naskočila ODS se svým sloganem „všechno špatně“. Legračně působí počínání lidovců. Věrni své roli „opozice v rámci koalice“ naskočili také. Desátého má být mimořádné zasedání branněbezpečnostního výboru sněmovny, ale není jasné, zda poslanci tuhle agendu schválí. Řádné sezení výboru bude až někdy za měsíc, a to bude případ z prvního máje dávno zapomenutý. Tudíž mediálně nezajímavý, a tudíž nezajímavý i pro lidovce. Nevadí, nějaké ty politické bodíky si mohli u svých voličů – a u voličů vyděšených ze vzestupu preferencí komunistů – zapsat. Idea nepolitické policie a ochrana veřejného pořádku je ve srovnání s těmi bodíky vedlejší.