V Senátu budou nadále čtyři kluby, Sulovský pomohl Starostům

Praha 13. listopadu (ČTK) – V horní komoře budou nadále působit čtyři senátorské kluby. Horolezec a nový senátor Leopold Sulovský (za hnutí Ostravak) pomohl podle očekávání zachovat početně nejmenší frakci v horní komoře, kterou byl klub TOP 09 a Starostové. Nyní se přejmenovala na Klub Starostové a Ostravak. ČTK to dnes řekl místopředseda původní frakce Jaromír Štětina (za TOP 09).

Novým předsedou klubu by se podle něj měl stát starosta Božího Daru Jan Horník (za hnutí Starostové a nezávislí; STAN), který nyní frakci neformálně vede. „Je to zkušený senátorpracující už druhé volební období,“ připomněl Štětina.

Zbývající tři členové klubu totiž byli zvoleni teprve letos. Kromě Sulovského to jsou starosta Vlašimi Luděk Jeništa a ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták z hnutí Občané pro Budějovice, které nominovalo hnutí STAN.

Štětina uvedl, že klub podobně jako v minulém volebním období nebude usilovat o zastoupení ve vedení horní komory. „Nebudeme se ucházet jako jiné kluby například o funkci místopředsedy Senátu, nebudeme se ucházet ani o funkce předsedů výborů,“ uvedl Štětina. Frakce podle něj nechává na meziklubovém jednání, zda jí připadne vedení některé z komisí. „Nemyslím si, že by u nás v klubu byl někdo, kdo by podřizoval svoje politické činění snaze, aby zastával nějakou funkci,“ dodal.

Nejsilnější klub v Senátu má nadále ČSSD, nově s 46 členy. ODS, která má 15 senátorů, zůstala přes volební porážku a ztrátu deseti míst v horní komoře na druhé příčce. Třetí místo si ponechal klub KDU-ČSL a nezávislých s devíti členy. Bez frakce zůstali nadále oba komunisté i oba senátoři za Severočechy.cz. Nezařazenou senátorkou se rozhodla být bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), bez klubové příslušnosti je i bývalý sociální demokrat Vladimír Dryml.