V Praze se uskuteční protiválečná demonstrace

PRAHA 20. března (ČTK) – Občanské sdružení Mezinárodní mírové fórum dnes pořádá demonstraci proti válce v Iráku a pochod k americkému velvyslanectví. Chce tak protestovat proti vojenskému zásahu v Iráku a upozornit českou veřejnost také na nebezpečí pokračování války na Blízkém východě.

„Chceme připomenout vládě USA, že většina Čechů je a vždy byla proti okupaci Iráku. Chceme dát najevo, že lidé nezapomínají na situaci, která je velice vážná. Účastí na demonstraci chceme zdůraznit, že lidé nejsou spokojeni se systémem založeným na agresivní vojenské moci jako způsobu řešení mezinárodních konfliktů a problémů,“ řekla ČTK koordinátorka fóra Arianna Meadowlarková.

Mezinárodní mírové fórum se svými akcemi připojuje ke světové výzvě koalice za mír a spravedlnost, která vyhlásila 19. a 20. březen za mezinárodní dny akcí proti válce a okupaci. Na demonstraci by měli promluvit mimo jiné zástupci irácké a palestinské komunity žijící v České republice. Organizátoři také chtějí předat americkému zastupitelskému úřadu petici s výzvou vládě USA, aby respektovala mezinárodní zákony a lidská práva, aby ukončila okupaci Iráku, zastavila násilí proti civilistům a ukončila mučení vězňů.

Odpoledne pořádá Mezinárodní mírové fórum na pražském magistrátu veřejnou diskusi se sociologem Petrem Sakem, senátorem Jaromírem Štětinou, knězem Ivanem Odilo Štampachem, předsedou odborového svazu pracovníků obchodu Alexandrem Leinerem a politologem Janem Eichlerem. Věnovat se budou tématům o vlivu globálních korporací na život v Česku a vlivu války v Iráku na českou demokracii.