V kauze Čunek padlo další trestní oznámení

Přerov/Vyškov – V kauze Čunek padlo další trestní oznámení. Tentokrát směřuje na státního zástupce Radima Obsta.

Oznámení podal Živan Loukota, důchodce z Vyškova, kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Obst se ho podle něj dopustil nejen v kauze Čunek, ale i v předchozím procesu rehabilitace antikomunisty Vladimíra Hučína.

„Zastává se opakovaně lidí z minulého režimu a sám má minulost s kontakty na StB. Nerozumím tomu, jak může ještě dělat státního zástupce. Je to přece i můj zástupce a já jsem byl za totality perzekuován,“ řekl Aktuálně.cz Loukota.

Na Obsta podal už v minulosti dvě stížnosti. Obě krajské zastupitelství v Ostravě, kterému šéfuje Zlatuše Andělová, zamítlo. Andělová se i v případu Čunek postavila na stranu Obsta.

Loukota není členem Konfederace politických vězňů, ale za bývalého režimu byl krátce vězněn. Tvrdí, že má materiály, které dokazují spojení zástupce Obsta s StB. „Poslal jsem vše přímo nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké. Má to dvanáct příloh,“ dodal Loukota.

Přerovský státní zástupce, který do června dozoroval kauzu vicepremiéra, Radim Obst byl podáním překvapen. Na dotazy Aktuálně.cz řekl pouze: Nemám o tom žádné informace.“

Chránil lidi od StB?

Jak vlastně měl Obst chránit „estébáky“? Podle Loukoty v případu rehabilitačních procesů Vladimíra Hučína například tak, že přešel oznámení svědka, že jej příslušníci tajných služeb mučili. „Vůbec nereagoval, ale měl! Vždyť mu oznámili trestný čin,“ říká Loukota.

Speciál

Jiří Čunek online

V kauze Čunek prý postupoval obdobně. „Obst se případu stavěl za bývalého ministra Jiřího Nováka (ODS), který nemá zcela čistou minulost a celou kauzu odstartoval. Čunek byl totiž členem porevolučních občanských komisí, stejně jako například Hučín,“  vysvětluje muž.

Občanské prověrkové komise se zformovaly v roce 1990 a prověřovaly způsobilost vybraných příslušníků komunistických bezpečnostních složek podílet se na vytváření demokratického systému. Při prověřování nalezli jejich členové řadu informací o StB a jejich spolupracovnících. Komise nebyly nikdy oficiálně zrušeny.

Advokát Novák, který podal za Čunkovu bývalou sekretářku Marcelu Urbanovou oznámení, že Čunek vzal úplatek, měl ještě jako poslanec ovlivňovat práci komisí ve prospěch důstojníků StB.

„Oznámení pana Loukoty se týká Obstova přístupu, kdy v procesu mé rehabilitace chránil vysoce postaveného příslušníka StB, bránil mé rehabilitaci a znemožňoval, aby se informace dostaly na veřejnost. Navíc zatajil a zatajuje informace, které by vedly k tomu, že by nezískal bezpečnostní prověrku,“ řekl Aktuálně.cz Vladimír Hučín, který je s podáním obeznámen.

Prověrka nedořešena

Také Hučín a senátor Jaromír Štětina (nez. za SZ) tvrdí, že Obstova rodina i on za minulého režimu spolupracovala s StB. Důkazy mají být v několika svazcích, které zpracovala BIS.

V květnu přitom pražská státní zástupkyně konstatovala, že Obst získal svoji bezpečnostní prověrku řádně. Její zjištění ale napadl senátor Jaromír Štětina, který upozornil na to, že při rozhodování neměla právě svazky BIS, které spolupráci dokazují.

Do případu se poté vložila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká i poslanci.

Vesecká se vloží do prověrky Obsta – ČTĚTE ZDE

Výsledek jejího šetření není známý. Dnes se ale vyjádřila sněmovní komise pro kontrolu BIS. Ta míní, že ve výpovědích ani v materiálech, které jí poskytla BIS, nenašla důkazy o propojení Obsta a lidí z bývalé StB.

Komise: Čunkův státní zástupce není ovlivněn StB – ČTĚTE ZDE

Sám Obst před deseti dny vystoupil z Unie státních zástupců. Zřejmě to souvisí s kritikou jeho práce na Čunkově případu, který až do června dozoroval. Vyjádření jeho následovníka v případu Arifa Salichova k jeho práci považuje za nestřízlivou a neadekvátní. „Vymyká se principům upraveným v kodexu profesionální etiky státního zástupce,“ řekl Obst.

Vladimír Hučín na demonstraci na podporu Jiřího Čunka

Vladimír Hučín hovoří na demonstraci pro Jiřího Čunka v Praze.větší obrázekAutor: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Salichov řekl, že jeho přístup byl tendenční a jednostranný.

Padají oznámení i stížnosti

Mezi aktéry kauzy padlo už několik trestních oznámení. Například rodina Radima Obsta podala trestní oznámení na senátora Jaromíra Štětinu (nez. za SZ) pro pomluvu.

Brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal, který dozoroval konec kauzy, chystá trestní oznámení na hlavní svědkyni Marcelu Urbanovou.

Ta sama podala minulý týden stížnost k Ústavnímu soudu, ve které napadá rozhodnutí jihlavského státního zástupce Arifa Salichova, který zastavil Čunkovo stíhání.

Čunek zase oznámil, že podá stížnost na práci policie. Policejní inspekce už začala prověřovat práci Čunkova vyšetřovatele.