V Iráku se válčí za zájmy USA

Rozhovor Haló novin s předsedkyní Pražské rady KSČM Martou Semelovou

* Zúčastnila jste se nedělního diskusního fóra, které následovalo po demonstraci proti okupaci Iráku. Vystoupila na něm řada osobností. Co vás nejvíce zaujalo z toho, co bylo vysloveno od řečnického pultu a naopak z publika?

Nejvíc mě zaujalo vystoupení místopředsedy ÚV KSČM a poslance Václava Exnera, který vyjádřil své názory na současnou globalizaci a její dopady na život lidí. Zároveň sdělil naše postoje k problémům kapitalismu, jako jsou nezaměstnanost, chudoba, problémy týkající se zdravotnictví, školství, sociálních jistot, či spíše nejistot apod.
Zajímavé bylo také vystoupení předsedy Odborového svazu průmyslu pana Leinera, který se zabýval chováním nadnárodních společností a obtížnými pracovními podmínkami zaměstnanců obchodních řetězců, pro jejichž vedoucí a manažery je hlavním cílem zisk jich samotných i zisk těchto společností bez ohledu na práva zaměstnanců. Bohužel v mnoha těchto provozovnách chybějí odborové organizace, neboť pracující se nechtějí jakkoli angažovat z důvodu obavy ze ztráty zaměstnání. Akonečně do třetice zaujalo mě také vystoupení Jana Eichlera k tématu »Jak válka v Iráku ovlivňuje českou demokracii«, v němž odsoudil jak postoje USA, tak i postoje našich proamerických politiků.

* Myslíte, že taková akce, jíž se zúčastní něco přes stovku lidí, má nějaký širší přínos?

Zcela určitě. Tato panelová diskuse navazovala na demonstraci, která byla součástí široké mezinárodní akce proti válce, jíž se po celém světě zúčastnily statisíce demonstrantů. Mírové aktivity spojují lidi bez ohledu, jaké jsou národnosti, barvy pleti, ale i bez ohledu na to, z jaké jsou politické strany, organizace či hnutí, pochopitelně z levicového spektra. Alespoň by to tak mělo být. Proto mě poněkud mrzelo, že se mezi organizátory našli někteří představitelé mezinárodního mírového hnutí, kteří nesouhlasili s tím, že se Komunistický svaz mládeže účastní této protiválečné demonstrace pod svými transparenty, a už vůbec nechápu, proč zmínění organizátoři zakazovali pochod s rudými vlajkami. Měli by se rozhlédnout po světě, kde statisícové demonstrace za mír, svobodu a lidská práva se konají právě pod rudými vlajkami. Jsem ráda, že členové KSM měli svou hrdost i odvahu nést transparenty po celou dobu pochodu.

* Hovořilo se na témata »Jak globální korporace ovlivňují život v ČR« a »Jak válka v Iráku ovlivňuje českou demokracii«.

Nadnárodní společnosti ovlivňují život v ČR velmi významně. Jedná se o společnosti, které slouží kapitalistickým zájmům, likvidují národní konkurenci, střední a malé podniky u nás a diktují si podmínky, které jdou proti našim zájmům. Cílem je dostat náš stát do role kolonie, která bude podřízena těmto zájmům ekonomicky, vojensky i politicky. Proto byl »nutný« i náš vstup do NATO a EU.
Každá válka má tragické dopady na osudy lidí. Válka v Iráku je válkou pro americké zájmy a ČR na ni doplácí ekonomicky, ale i svou suverenitou, kdy čeští podlézaví politici udělali z našich vojáků obyčejné žoldáky, kteří za dolar budou klidně zabíjet jako obyčejní nájemní vrazi, ať je to kdekoli na světě.

* Mezi řečníky byl k nelibosti mnohých, většinou levicově orientovaných účastníků, známý komunistobijec senátor Jaromír Štětina. Měla jste příležitost s nim mluvit?

Ano. Oslovila jsem ho během přestávky, kdy jsem se mu představila a sdělila jsem mu svůj názor na jeho vystoupení i jeho další postoje. Ve svém projevu totiž kromě omlouvání amerických válečných akcí v Jugoslávii, Afghánistánu či Iráku také prohlásil, že by s lidmi, kteří tento den demonstrovali proti válce, on demonstrovat nešel.
Proto jsem mu řekla, že jsem ráda, že s námi demonstrovat nešel, a to z toho důvodu, že on by svou přítomností a svými proválečnými postoji mírové myšlenky a ideály této akce zdiskreditoval. Zároveň jsem mu sdělila, že mne mrzí a pobuřuje, že on, jako senátor zvolený některými občany – mezi něž já pochopitelně nepatřím – je akorát schopen, kromě obhajoby agresivních válečných akcí USA, vymyslet stupidní výzvu »Zrušte komunisty«.