V Bělorusku zabavili katalogy z fotografické soutěže v Brně

Běloruští celníci na litevskoběloruských hranicích zabavili bez zjevného důvodu 41 katalogů prestižní fotografické soutěže Belarus Press Photo 2011.
Konala se v říjnu v brněnském Domě umění a byla součástí doprovodného programu festivalu s názvem by. BY ve zdejším Divadle Feste. Festival je věnován současné běloruské dramatické tvorbě.
K incidentu došlo 12. listopadu, manažerka divadla Šárka Syslová to sdělila Právu nyní, protože až po dvou týdnech dostali kopii dopisu běloruského celního úřadu s datem 22. listopadu. Stojí v něm, že katalogy budou zničeny, že jsou nezákonné.
Katalogy vezli z Brna ředitelka a organizátorka soutěže Julia Daraškevičová a držitel grand prix této fotografické soutěže fotograf Aljaksandr Vasjukovič.
Na telefonický dotaz Daraškevičové celníci údajně řekli, že expertní posudek a rozhodnutí katalogy zničit vydalo ideologické oddělení v Minsku. „Zpráva nás šokovala, začali jsme již podnikat kroky s brněnskou i centrální pražskou Amnesty International, aby katalogy nebyly zničeny a hlavně aby oba protagonisté nebyli doma perzekvováni,“ řekla Syslová.

Z Brna do Krakova

Soutěž profesionálních fotožurnalistů Belarus Press Photo probíhá pod celosvětově uznávanou značkou Press Photo, koná se každoročně v Minsku pod vedením běloruských fotografů Vadzima Zamirouského a Julie Daraškevičové. Reportážní fotografie mapují události významné pro Bělorusko a zobrazují významné osobnosti. Z Brna, kde se těšily zájmu, byly převezeny do Krakova.
Název festivalu by. BY v Divadle Feste je odvozen od mezinárodní poznávací značky Běloruska – BY. Českému divákovi zprostředkovává v tuzemsku neznámé běloruské autory, většina uváděných her vznikla na přelomu milénia.
Festival zaštítili první místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, senátor Jaromír Štětina a významný britský dramatik českého původu sir Tom Stoppard.
„Již proto také budeme tyto osobnosti kontaktovat a požádáme o stanovisko a o případnou mezinárodní interpelaci,“ uvedla Syslová.

***

Zpráva nás šokovala, začali jsme již podnikat kroky s brněnskou i centrální pražskou Amnesty International Šárka Syslová, manažerka Divadla Feste

Foto popis| Obálka katalogu soutěže Belarus Press Photo 2011, jehož 41 exemplářů v Bělorusku zabavili.
Foto autor| Foto archív Divadla Feste