Uzunoglu drží hladovku, tvrdí že soudy protahují jeho proces

Praha 15. března (ČTK) – Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu zahájil v úterý hladovku. ČTK dnes řekl, že protestuje kvůli dlouhotrvajícímu soudnímu procesu v jeho případu. Uzunoglu se podle obžaloby v roce 1994 podílel na mučení a bití dvou Kurdů. Soudy se táhnou od roku 1995 až do současnosti. Uzunoglu ale tvrdí, že se ničeho nedopustil a že jde o spiknutí, za kterým stojí jeho bývalá obchodní konkurence. Solidární hladovku s ním údajně zahájilo 22 dalších lidí. Soudce Vítězslav Rašík, který má jeho případ na starosti, ale obvinění z úmyslných průtahů popírá.

Uzunoglu tvrdí, že chce hladovkou docílit toho, aby jeho kauza skončila v přiměřené lhůtě. „Chci, aby konečně skončila šikana vůči mé osobě,“ řekl. Požaduje také, aby byli potrestáni lidé, kteří se proti němu údajně nejvíce provinili. Za hlavní viníky údajného bezpráví považuje soudce Rašíka, Jana Horáka a Josefa Opavu, kteří se v roli policistů podíleli na jeho zatčení, a Kurda Gurkana Gönena alias Göksela Otana, který u soudu vypověděl, že se Uzunoglu podílel na jeho mučení.

Kurd viní policisty i soudy, že s ním zacházeli nekorektně a neprofesionálně. Byl prý vystaven fyzickému mučení, trýznění a psychickému teroru. Některé policisty, kteří měli jeho případ na starosti, viní ze spiknutí. Rašíka obviňuje z úmyslného protahování řízení. Podle Uzunoglua je na kauze osobně zainteresován, protože manžel a dcera jeho kolegyně od Obvodního soudu pro Prahu 4, soudkyně Dagmar Křišťanové, v minulosti Uzunoglua obvinili z vraždy. Tohoto obvinění však byl Uzunoglu zproštěn. Svědek Gönen podle Uzunoglua záměrně lže.

Soudce Rašík ale obvinění z průtahů jednoznačně odmítá. „Průtahy způsobilo čekání na výslechy svědků z Turecka,“ řekl dnes ČTK. Soud podle Rašíka o jejich výslech požádal loni v srpnu, kvůli turecké straně ho ale bylo možné naplánovat až na letošní únor. Svědci z Turecka se ale nakonec k soudu nedostavili. Podle Rašíka je nyní dokazování kompletní, přičemž státní zástupce i obžalovaný se prý shodli, že postačí čtení listinných důkazů a čtení výpovědí z přípravného řízení. Rašík také řekl, že druhý den únorového líčení mohly být čteny závěrečné řeči. Uzunoglu se ale ze zdravotních důvodů omluvil. Rašík také popřel jakoukoli souvislost případu se soudkyní Křišťanovou.

Líčení s Uzunogluem bude pokračovat 27. března. Uzunoglu tvrdí, že s k němu „solidární hladovkou“ připojilo již 22 lidí. Ti ji drží symbolicky 24 hodin. Již v úterý se k němu připojil fyzik František Janouch a německý novinář Markus Pape. „Hladovka a jiné protestní akce se možná rozšíří i na jiná evropská města,“ řekl v úterý Janouch na shromáždění ke 30. výročí Charty 77. Podle Uzunogla se připojili mimo jiné socioložka Libuše Šilhánová, bývalí poslanci Svatopluk Karásek a Táňa Fischerová, senátor Jaromír Štětina či publicista Jan Rejžek. Bývalý policista Josef Opava, který Kurda zatýkal, sedí ve vazbě v souvislosti s kauzou údajného gangu Davida Berdycha.

Jiří Pětioký kš