Už je tady!

DEMONSTRACE
Co bude premiér dělat v úterý třináctého

O českém premiérovi se v masově šířených e-mailech dočítáme, že „umí dělit nulou“, „zná poslední číslo čísla pí“ a že zatímco „někteří lidé nosí pyžamo se Supermanem, Superman nosí pyžamo s Paroubkem“. Že se mu ale podaří spojit CzechTek s Karlem Krylem, na to e-maily ani webová stránka na adrese tvhovado.eu zatím nepamatovaly. Nicméně po jeho – okamžitě památném – postvolebním proslovu (více strana 36) se stalo.
Demonstrace za odstoupení Jiřího Paroubka se minulé úterý sešla na Václavském náměstí takřka výhradně díky komunikačním prostředkům elektrosféry osvědčeným při organizaci černých technoparty. Mnohdy anonymní SMS, elektronické zprávy a internet prokázaly svůj rebelský rodný list v ryze politické zápletce. I povstalecká mentalita má ovšem své ikony a symboly, z nichž cinkot klíčů, na nějž došlo, není z posledních. Zajímavé jsou ty klíče, jimiž se cinkalo minulé úterý. Kdo pamatuje klíče z listopadu 1989, mohl snad propadnout iluzi, že se to náměstí přemístilo v čase o sedmnáct let zpět, kdy nebylo e-mailů. Klíče z června 2006 se při střízlivějším pohledu poněkud liší. Na rozdíl od listopadových bylo mnoho z těch dnešních ozdobeno logy, jako Peugeot, Mazda nebo VW.
Zaznamenali jsme však vážnější rozdíl mezi listopadem a červnem. Samozřejmě i nestranická „demonstrace slušných občanů“, jak ji definoval moderátor, měla jistou politickou krevní skupinu, vyjádřenou kromě klíčů také produkcí písní Karla Kryla, vystoupením respektovaného ochránce lidských práv senátora Jaromíra Štětiny, proslovy příslušníka odbojové skupiny bratří Mašínů či Vladimíra Hučína. Velmi „nelistopadově“ působila slova moderátora, jenž sliboval demonstrujícím atraktivní program, kterýžto výraz by pravděpodobně použil spíkr hudební show. Proti všem zákonům showbyznysu se ovšem nakonec nedostavila hlavní hvězda, ten, o kom se říká, že „hrál ruskou ruletu s plně nabitou zbraní a vyhrál“, totiž Jiří Paroubek. Někteří slušní občané by to asi ocenili, hlavně ti, kteří provolávali: „Pověsit! Pověsit!“

Foto popis| JDE O HLAVU. Jakmile se na náměstí objevila prasečí hlava naražená na tyči, demonstrující propukli v jásot a skandování: „Už je tady!“ Výzva k účasti na demonstraci 13. června zase obsahuje formulaci „demonstrace za hlavu Paroubka“.
Foto popis| PŘÍŠTĚ 20 TISÍC. Organizátoři Jiří Jehlička a Jan Šinágl odhadli počet demonstrujících na pět tisíc a vzápětí na webové stránce vyzvali k další demonstraci na úterý 13. června. Bude nás tam více než 20 000 a dojdeme si pro odstoupení Paroubka. Petici, kterou formulovali, minulý týden podepsalo už 30 tisíc občanů.
Foto popis| MLADÍ UŽ VĚDÍ. Člen odbojové skupiny bratří Mašínů Milan Paumer pochválil účast mladých tváří a připomněl jim, že kromě volebního práva existují také zbraně. Klárka z 2. A, jak ji představil moderátor, pak zarecitovala: „Vařili jsme doma holoubka, dali jsme tam krev z Jiřího Paroubka.“
Foto popis| NATVRDO. Protesty proti premiérovi jsou drsnějšího zrna. Organizátoři vyzývají: „Naučme politiky odpovědnosti tak, aby příště politik odstoupil sám, bez petic, demonstrací, nebude-li pracovat kvalitně a dodržovat dobré mravy.“
Foto popis| ŽIVOTOPIS Z NÁMĚSTÍ. Premiér Jiří Paroubek si podle transparentů demonstrujících stačil vytvořit image složenou z klíčových slov: RaJ, CzechTek, Marťani, Svobodné slovo, Mussolini, státní dluh, mafie, únor 1948, vyšší bytost.
Foto autor| FOTO: Tomáš Novák

O autorovi| PETR BUŠTA (petr.busta@euro.cz)