Ukrajina: krvavá revoluce

Markéta FIALOVÁ, moderátorka
——————–
Ukrajinou zmítají nejkrvavější boje v její novodobé historii. Umírají tu další a další lidé. Ale údaje o obětech se velmi různí. Jen dnes podle opozice zemřelo až 7 desítek lidí. Vláda uvádí asi poloviční číslo. Těžce raněných jsou pak určitě stovky. Policisté pálí podle všeho na demonstranty ostrými náboji a tím střelbu opětují. Evropská unie se rozhodla uvalit na lidi zodpovědné za ukrajinské násilí sankce.

redaktor
——————–
Odstřelovači v ulicích Kyjeva pálí do demonstrantů. K zemi padají desítky mrtvých a stovky raněných.

demonstrant
——————–
Podívejte se na to, to je lidská krev, to se nedá odpustit.

redaktor
——————–
Mrtví jsou i mezi policisty. Demonstranti, kterých je v centru Kyjeva na 30 tisíc, házejí na těžkooděnce zápalné lahve a dlažební kostky. Někteří se chopili zbraní a opětují střelbu ostrými. Desítky policistů skončily v zajetí. Krveprolití vnáší rozkol do vládního tábora. Strana regionů prezidenta Janukovyče přišla o starostu Kyjeva.

Volodymyr MAKEJENKO, starosta Kyjeva
——————–
Lidský život má nejvyšší cenu, a tomu nemůže stát nic v cestě, proto jsem se rozhodl opustit Stranu regionů.

redaktor
——————–
Krize znovu ukázala rozdělení země. Opozice má navrch na západě. Tam, kde vyhrává volby posledních 10 let. Ve městě Luck demonstranti zajali a spoutali starostu. Ve Lvově se mluví o vyhlášení nezávislosti na Kyjevě. Jestřábi ve vládě chtějí výjimečný stav a tvrdý zásah armády. Prezident Janukovyč se ale mezitím sešel s ministry zahraničí Polska, Francie a Německa. Údajně s nimi dojednal plán dohody s opozicí. Měl by obsahovat předčasné prezidentské i parlamentní volby a změnu ústavy. To by mohlo krveprolití zastavit.

Markéta FIALOVÁ, moderátorka
——————–
A přímo v centru bojů v Kyjevě sleduje dění senátor Jaromír Štětina. Poslechněte si teď, jak nám on popsal aktuální situaci ve městě.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Po ranních masakrech se situace uklidnila. Znovu ovládli demonstranti část ulice, která vede od hotelu Ukrajina směrem k parlamentu. Postavili tam novou barikádu a teď večer se tam shromažďuje veliké množství, stovky obránců té barikády. Jsou tam vybaveni pojízdnými lehátky, jsou tam, je tam pojízdný operační stůl. Já sám jsem dneska viděl na vlastní oči asi 15 mrtvých a z toho 10 jich ještě leží v přízemí našeho hotelu v té provizorní nemocnici. Takže tu máme nejen nemocnici, ale máme tu i márnici. Deset krásnejch mladejch kluků, všechny zastřelili.